28. února 2011 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po pátečním uklidnění cena ropy znovu roste

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

SINGAPUR/PRAHA Světové ceny ropy začaly týden obnoveným růstem až o dva dolary na barel a severomořská ropa Brent se vyhoupla nad 114 dolarů za barel. Ropný trh nadále trápí obavy z výpadku dodávek suroviny z Libye a dalších arabských zemí, jimž rovněž hrozí nepokoje, přestože Saúdská Arábie zvýšila těžbu.

Severomořská ropa Brent vystoupila v Asii před sedmou hodinou SEČ o 1,80 dolaru na 113,90 USD za barel a předtím se vyhoupla až na 114,50 USD.

Maximum minulého týdne - 119,79 dolaru

Minulý týden kvůli chaosu v Libyi přechodně vystoupila až na 119,79 USD, kde byla naposledy v srpnu 2008, a za celý týden posílila o deset procent.

Cena americké lehké ropy WTI, která se ve čtvrtek dostala až na 103,41 USD a poté prudce klesla, v pondělí stoupla o zhruba dolar a půl nad 99 dolarů za barel. 

Demonstrant před vypálenou budovou bezpečnostních sil v Benghází

Uklidnění trhů nastalo ve chvíli, když USA, Saudská Arábie a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) oznámili, že dokáží nahradit přerušení dodávek ropy z Libye.

Libye vyváží denně 1,1 milionu barelů ropy

Protesty a násilí v Libyi vedly podle některých zdrojů k odstavení až tří čtvrtin tamní ropné těžby. Protesty se šíří arabským světem a investoři se bojí, že by mohly zasáhnout i Saúdskou Arábii, největšího vývozce ze zemí ropného kartelu OPEC.

Libye za normálních okolností denně vytěží zhruba 1,6 milionu barelů ropy a z toho vyváží asi 1,1 milionu barelů. Saúdská Arábie však na konci týdne ztrátu ropy z Libye nahradila zvýšenou těžbou.

Nepokoje v Ománu

V neděli se nepokoje rozšířily do Ománu, kde policie zasáhla proti demonstraci na severu země. Omán je v regionu devátým největším producentem ropy a podle banky JP Morgan nyní těží 865.000 barelů denně.

Ománský sultán Kábus bin Saíd

"Trvá hrozba, že konflikty se budou šířit regionem, který produkuje velké objemy ropy," řekl agentuře Reuters ekonom trhu komodit v National Australia Bank Ben Westmore. Podle něj se trh "připravuje na nejhorší", protože není jasné, kdy se situace v Libyi stabilizuje.

Lidovky.cz, ČTK