27. března 2015 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po razii zůstal Babišův Preol jediným tuzemským dodavatelem bionafty pro stát

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Společnost Preol ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) zůstala jediným tuzemským výrobcem bionafty pro strategickou státní firmu Čepro. Jediným akcionářem Čepra, které je největším distributorem pohonných hmot a odběratelem biopaliv, je přitom ministerstvo financí řízené Babišem.

Konkurent Preolu, ústecká společnost Kratolia, po únorové razii daňové Kobry podle týdeníku s výrobou bionafty skončil. Ještě loni podle tabletového týdeníku Dotyk, který na současný stav upozornil, patřila Kratolia, spojovaná s Tomášem Pitrem, k významným dodavatelům bionafty do Čepra.

Na loňských nákupech se podílela 25 procenty. Dalších 12,5 procenta odebralo loni Čepro od firmy Ekopetrol, personálně propojené s Kratolií. I tyto dodávky podle Dotyku už skončily.

Podíl Preolu loni představoval podle vyjádření mluvčí Čepra Lenky Svobodové přes 49 procent. Spolu s milínskou Primagrou, která je rovněž součástí Agrofertu, dodaly Babišovy firmy státní ropné společnosti více než 55 procent z celkového nákupu bionafty.

Zbytek odebralo Čepro od čtyř firem, které bionaftu dovážejí ze zahraničí. Jde o Unipetrol RPA, Glencore, Meroco a Fabio Produkt.

Lidovky.cz, ČTK