25. března 2009 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po roce přišla větší důvěra v ekonomiku

Důvěra v ekonomiku se začíná pomalu obracet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důvěra v ekonomiku se začíná pomalu obracet. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Důvěra v domácí ekonomiku se v březnu poprvé od února loňského roku meziměsíčně zvýšila. Z výzkumu mezi spotřebiteli vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace, jejich osobní situace by však měla být stejná. Pokud by lepší vyhlídky vydržely, výrazně by to pomohlo českému hospodářství. Při současné krizi důvěry totiž lidé neutrácejí, banky neposkytují úvěry a byznys trpí nedostatkem peněz.

Souhrnný ukazatel důvěry se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 1,7 bodu. "Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v březnu oproti minulému měsíci snížil, i když zůstává i nadále vysoký. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se nepatrně snížil," uvedl úřad.

"Je možné, že za decentním zvýšením důvěry stojí kroky jednotlivých vlád na podporu poptávky v Evropě," reagoval analytik ČSOB Petr Dufek. Může tak podle něj jít například o efekt šrotovného nebo o slíbené nové investice do infrastruktury. V případě stavebnictví prý nejspíše sehrál velkou roli nárůst zakázek veřejného sektoru. Dnešní čísla o důvěře v ekonomice jsou povzbudivá, ale zatím je nelze přeceňovat. "Lze jen doufat, že je to začátek nového trendu," dodal.

Domácnosti důvěřují více než podniky

Do ukazatele se promítá lepší očekávání firem i domácností, které jsou ale třikrát optimističtější. Saldo podnikatelského indikátoru se totiž zvýšilo jen o 1,2 bodu a zatímco saldo spotřebitelského indikátoru vzrostlo o 3,7 bodu.

Pokud bychom ovšem srovnávali situaci s loňským březnem, nálada je stále špatná. Meziročně je totiž saldo souhrnného indikátoru důvěry o 33 bodů nižší, přičemž důvěra podnikatelů je nižší o 35,6 bodu a důvěra spotřebitelů o 22,5 bodu.

V průmyslu se pro příští tři měsíce očekává oživení tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Ve stavebních podnicích nicméně respondenti pro příští tři měsíce předpokládají zpomalení vývoje stavební činnosti při neměnném vývoji zaměstnanosti.

Lidovky.cz