11. května 2015 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po Škodě Auto si polepší lidé i v automobilce TPCA. O 700 korun

Peugeot Citroen ve výrobě v automobilce Kolín T.P.C.A. Toyota . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peugeot Citroen ve výrobě v automobilce Kolín T.P.C.A. Toyota . | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

KOLÍN Na konci dubna vyjednali odboráři Škody Auto zvýšení platů o 3,5 procenta. Nyní si polepší i zaměstnanci další středočeské automobilky TPCA. Mzdy v kolínském podniku vzrostou u většiny lidí o 700 korun.

Nová kolektivní smlouva platí od 1. května, průměrná hrubá mzda v dělnických profesích se v TPCA pohybuje kolem 30 tisíc korun. Dohodly se na tom odbory s firmou při kolektivním vyjednávání.

Odbory v automobilce vyjednaly také vyplácení odstupného na dobu neurčitou nebo zvýšení příplatků za mimořádnou směnu o 200 korun na 800 korun. 

„Novinkou je zavedení třináctého platu namísto dosavadního bonusu pro většinu zaměstnanců. Výraznou změnou je, že 70 procent třináctého platu je garantováno a zbytek podléhá splnění výkonnostních ukazatelů. Zaměstnanci tak dostanou vyplaceno minimálně 11 900 korun, ale mohou si přijít až na 22 100 korun,“ uvedl mluvčí automobilky Marek Hovorka. 

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli  nárůstu mezd vzroste automobilce rozpočet na mzdové náklady o 3,4 procenta.

Nově bude v závodě zavedeno takzvané konto pracovní doby, které má firmě zajistit větší flexibilitu v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat. ¨

Podle dnešního vydání Zpravodaje pro zaměstnance TPCA se s kontem pracovní doby nejdříve začne na dobu určitou, a to zřejmě od listopadu 2015 do dubna 2017. „Jde sice o krok do neznáma, ale po úpravách, které se nám podařilo vyjednat, bych se konta tolik neobával,“ uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný.

Kolektivní smlouva bude podepsána na období od 1. května 2015 do 31. března 2016. Ve výplatě za duben bude firma zaměstnancům kompenzovat březnové navýšení mzdy, o které přišli kvůli delšímu kolektivnímu vyjednávání.

Kolektivní vyjednávání už uzavřela i druhá středočeská automobilka Škoda Auto, od dubna tam vzrostly tarifní mzdy o 3,5 procenta. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto kolem 34 tisíc korun.

Lidovky.cz, ČTK