4. června 2013 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po šmejdech se inspekce zaměřila na lichváře. Rozdala 21 pokut

Sexistická reklama na půjčku firmy s příznačným jménem Ze dne na den | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexistická reklama na půjčku firmy s příznačným jménem Ze dne na den | foto: dTest, příspěvek od Anny Herianové

PRAHA Česká obchodní inspekce rozdala v prvním čtvrtletí splátkovým společnostem i zprostředkovatelům půjček 21 pokut ve výši 657 tisíc korun. Inspekce zjistila pochybení v 58 procentech z 69 provedených kontrol poskytovatelů i zprostředkovatelů úvěrů.

"Zákon porušovali zejména tím, že reklamy a nabídky úvěru neobsahovaly povinné informace. Někteří z nich neměli k poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru příslušné oprávnění," uvedl ředitel inspekce Vladimír Velčovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Při monitorování reklamních nabídek spotřebitelských úvěrů vzniklo u 18 z nich důvodné podezření, že jejich zadavatelé porušili zákon o spotřebitelském úvěru, proto byly předány k dalšímu šetření místně příslušným inspektorátům, uvedla inspekce.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká obchodní inspekce dostala od začátku roku podnět od 47 spotřebitelů nespokojených s jednáním zprostředkovatelů a poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Při následných kontrolách inspekce zjistila prohřešky u devíti z nich.

Lidovky.cz, ČTK