Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po Sobotkovi se do Brna opřel i Babiš. Nelíbí se jim odmítnutí Amazonu

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Neschválení projektu plánované výstavby logistického centra Amazonu je problém a špatný signál vyslaný případným investorům v Česku. Na tom se shodnou jak premiér Bohuslav Sobotka s ministryní práce Michaelou Marksovou (oba ČSSD), tak ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj je celá kauza především problémem brněnských zastupitelů ČSSD.

"Pokud radní v Brně to zamítli, tak je to problém a špatný signál... Je to vyloženě v zastupitelstvu a je to problém zastupitelů ČSSD v Brně. Nedomýšlejí dopady a signály, které vysíláme," řekl Babiš novinářům. Vláda při svém nástupu mimo jiné deklarovala, že se bude snažit přitáhnout zahraniční investory.

Třikrát a dost

Brněnští zastupitelé jednají o vybudování distribučního centra Amazonu.

Brněnští zastupitelé v úterý opět neschválili smlouvy s developerem CTP Invest a Ředitelstvím silnic a dálnic, které by v Brně stavbu umožnily.

Podle primátora Romana Onderky je to definitivní konec projektu.

"Já myslím, že je to pro Brno promarněná příležitost. Nejenom pro Brno, ale také pro jižní Moravu, protože v Jihomoravském kraji je aktuálně několik desítek tisíc lidí bez práce," řekl Sobotka.

Vláda podle něj ale nemůže nahradit rozhodnutí místní samosprávy. "Toto je věc, která je plně v kompetenci města Brna, rozhodují zastupitelé města Brna a podle mého názoru dnes rozhodli chybně," uvedl premiér.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že jednání se společností Amazon budou pokračovat. "Nechápu, proč zastupitelé takto rozhodli. V současné době se potýkáme s rekordní nezaměstnaností, firma Amazon přitom slibovala vytvořit zhruba dva tisíce nových pracovních míst. Věřím, že se nám podaří najít jinou vhodnou lokalitu a že investor neodejde do některé ze sousedních zemí," uvedla.

Sobotka požádal ministra průmyslu Mládka, pod kterého spadá agentura CzechInvest, aby agentura nabídla Amazonu alternativní průmyslové zóny, pokud by americká firma chtěla investici nadále realizovat v Česku.

"Vzhledem k tomu, že druhá zvažovaná investice Amazonu v Dobrovízi se vyvíjí zatím velmi dobře, tak vláda nabídne Amazonu průmyslové zóny, které jsou v tuto chvíli připraveny," dodal Sobotka. Například Ostrava hodlá Amazonu nabídnout průmyslovou zónu Mošnov.

Hašek chce Onderku obejít

Záměr nabídnout pozemky projevil i Jihomoravský kraj, který chce Brno obejít. "Beru to jako záchranou misi, na kterou se vydal Jihomoravský kraj, aby pomohl zachránit investici Amazonu v České republice jako takové a samozřejmě také v regionu jižní Moravy," uvedl hejtman kraje Michal Hašek.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) v reakci na Haška řekl, že dokud nebude mít jasné stanovisko od Amazonu, že od projektu v Brně odstupuje, chce se o příchod amerického investora snažit i nadále.

"Stanovisko bych měl dostat na konci týdne. Je iluzorní si myslet, že existuje jiná firma, která by v současné ekonomické situaci do Brna přišla a zajistila tady 1500 pracovních míst a investovala téměř tři miliardy korun," řekl Onderka. Stanovisko hejtmana, který by rád udržel Amazon na jižní Moravě, vítá.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!