8. května 2012 18:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské akcie padají, trh se bojí Řecka

Muž držící řeckou vlajku před skupinou policistů u parlamentní budovy během 24hodinové generální stávky v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž držící řeckou vlajku před skupinou policistů u parlamentní budovy během 24hodinové generální stávky v Řecku | foto: ČTK

LONDÝN Západoevropské akcie zakončily dnešní rozkolísané obchodování výrazným poklesem a jejich index se propadl na minimum za čtyři měsíce. Trh má obavy z vývoje v Řecku, kde se po nedělních volbách objevily výzvy ke zrušení slibů, které proevropské strany daly mezinárodním věřitelům za jejich záchranu země před bankrotem.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 1,7 procenta na 1017,50 bodu. Během dne trh výrazně kolísal, podobně jako v pondělí, kdy však počáteční ztráty smazal a nakonec posílil. Index aténské burzy ASE, který v pondělí ztratil 6,7 procenta, dnes oslabil o dalších 3,6 procenta.

Předák radikální levice SYRIZA Alexis Tsipras, kterého dnes řecký prezident pověřil pokusem o sestavení vládní koalice, vyzval předsedy obou proevropských stran, aby odvolali své závazky úspor a reforem, pokud chtějí vstoupit do jeho vlády. Chce, aby budoucí vláda odvolala snížení mezd státních zaměstnanců a důchodů, zrušila reformy trhu práce a uvalila na banky "veřejnou kontrolu". Podle pozorovatelů ale Řecko směřuje k novým volbám.

K TÉMATU:

"Z pohledu trhu je klíčové, aby kdokoli, kdo vytvoří řeckou vládu, přijal program dohodnutý s věřiteli a úsporný rozpočet, jinak budou od akcií a dluhopisů utíkat další investoři," řekl agentuře Reuters analytik Richard Batty ze Standard Life Investments.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED SW VÝVOJÁŘ/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč