9. listopadu 2009 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po zkušenostech s čistidly oken by se Rusové měli učit pít od Švédů

Ruská vodka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vodka | foto: Shutterstock

PRAHA Věčný boj opilců se státní mašinerií vyhrávají tradičně v Rusku opilci. V zemi s největší spotřebou čistého alkoholu na občana na světě uvažuje stát o zavedení minimální ceny lahve vodky. Rusové si z toho nedělají těžkou hlavu, i tak bude lahev vodky násobně levnějším způsobem, jak zahnat chmury než povyražení v kině či na fotbalu.

Pohled do historie říká, že o omezení pití se snažilo už několik vládců s většími či menšími úspěchy. Když v roce 1766 švédský král Adolf Frederik zrušil veškerá omezení na výrobu a spotřebu alkoholu, začala pít celá země - na začátku devatenáctého století byla švédská spotřeba alkoholu na jednoho poddaného podle neskutečných 45 litrů ročně.

Postupem času, tedy v průběhu asi stovky let, Švédsko vycizelovalo poloprohibiční systém, ve kterém stát oficiálně opíjí své občany a nechá si za to dobře zaplatit. Státní "Systembolaget" je jediným podnikem, kde mohou dnes Švédové nakoupit nápoje s větším obsahem alkoholu než 3,5 procenta.

Možná se k tomu po několika ošklivých zkušenostech se samohonkami, mořidly či čistidly oken dopracují za pár desetiletí i v Rusku.

Mezitím se ale můžeme bavit třeba videem, které nahrála na YouTube ruská státní televize. Vystupuje v něm zjevně opilý řidič "ještěrky", který si ve skladě krabic s vodkou splete brzdu a plyn a zlikviduje svému zaměstnavateli lahve v ceně stovek tisíc dolarů. Řidič skončil zavalen a zalit hektolitry šnapsu, vyvázl ale jen s drobným poraněním nohou. Opilci mají totiž podle starého pořekadla štěstí.

Zřejmě i proto se přes snahy státu množství vypitého alkoholu v Rusku nesníží.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz