22. září 2009 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po zvýšení daní prý v Česku přestanou tankovat cizinci, stát přijde o miliardy

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA Provozovatelé příhraničních čerpacích stanic se v případě zvažovaného zvýšení spotřební daně z pohonných hmot obávají výrazného poklesu tržeb. Cena nafty a benzinu by se totiž vyrovnala se sousedním Německem a Slovenskem a řidiči z těchto zemí by přestali v Česku tankovat.

Podle Martina Vohánky z distribuční firmy WAG Minerální paliva by tak stát po zvýšení spotřební daně vybral o 4,5 miliardy korun méně než nyní.

V hraničních oblastech, zejména u hranic s Německem, v současnosti funguje kolem stovky čerpacích stanic. Zhruba 95 procent jejich zákazníků přitom tvoří cizinci. Velkou skupinou kupujících jsou slovenští dopravci, kteří doma tankují jen asi 20 procent z celkové spotřeby nafty.

Proti zvýšení daně, která zvedne cenu nafty, jsou i tuzemští dopravci. Náklady na pohonné hmoty totiž tvoří kolem 36 procent jejich nákladů. "Zvýšení spotřební daně by bylo akceptovatelné pouze za předpokladu, že by jej současně provázelo zavedení profesionální nafty tak, jak je tomu například ve Francii, Španělsku a Slovinsku," uvedl tajemník sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

Kamion přejede s jednou nádrží celou Evropu

Pro dopravce není problém natankovat v jiné zemi. "Kamiony mají nádrže na zhruba 1200 litrů nafty, což jim vystačí na cestu do Španělska a zpátky a natankovat tak mohou kdekoliv," dodal Vohánka.

Provozovatelé čerpadel odhadují zdražení pohonných hmot kvůli vyšší spotřební dani o korunu a zvýšení DPH o procentní bod na zhruba 1,30 Kč na litr. Celkový propad výběru daní po zavedení rozpočtového balíčku ministra financí Eduarda Janoty pak podle nich bude mezi sedmi a deseti miliardami Kč.

Lidovky.cz, ČTK