Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pobočky sázkových kanceláří zůstávají překvapivě otevřené. Ve výčtu vládních restrikcí chybějí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Praha  Sázkové kanceláře při jarní vlně pandemie koronaviru nefungovaly, nyní ale možná překvapivě jedou téměř bez omezení. Vládní nařízení se ně totiž údajně nevztahují. Firmy tvrdí, že nejde o obcházení restrikcí, ale že se opírají o informace ministerstev z jara. Podle nich prý sázkové kanceláře byly tehdy uzavřeny zbytečně.

„Otevřeno máme proto, že nejsme zahrnuti v platných vládních opatřeních,“ potvrdil pro server Lidovky.cz mluvčí Tipsportu Václav Sochor. „Na jaře jsme zavřeli a nechali zaměstnance doma se 100 % mzdy. Potom jsme se dotazovali ministerstva financí, ministerstva zdravotnictví a úřadu vlády, ty nám tehdy potvrdily, že jsme pobočky zavírali zbytečně,“ vysvětlil Sochor.

Také mluvčí konkurenční Fortuny Petr Šrain potvrdil komunikaci s příslušnými úřady. „S příchodem první vlny jsme nechtěli riskovat možné nakažení zaměstnanců a klientů. Pobočky jsme tedy uzavřeli. Pak jsme se ale probírali vládními nařízeními, z nichž nám v uvozovkách vyplývalo, že se na nás pravděpodobně nevztahují,“ řekl pro Lidovky.cz. 

Obrátili se proto na ministerstva průmyslu a zdravotnictví, z nichž rovněž dostali zpětnou vazbu, že se na ně vládní opatření nevztahují. „V mezičase jsme zajistili všechny standardní prvky, jako jsou dezinfekce či plexiskla, a v návaznosti na postupné jarní rozvolňování opatření jsme tedy pobočky otevřeli,“ dodal Šrain.

Nynější situaci ale s úřady oslovené sázkové kanceláře již nekonzultovaly. S příchodem podzimního nouzového stavu kvůli koronaviru se ve výčtu nových restrikcí týkajících se provozování podniků a služeb nenašly. Václav Sochor se domnívá, že jde o záměr.

„Teď, když už tedy vláda má ty zkušenosti z jara, tak jsme přesvědčeni, že nemůže jít o opomenutí, ale že chtějí, abychom měli otevřeno,“ řekl mluvčí Tipsportu. „Možná i proto, abychom nemohli dosáhnout na případné koronavirové kompenzace,“ dodal. 

Od tohoto tvrzení se distancuje mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain. „To je spíš dotaz na ministerstvo zdravotnictví, neumím si ale představit, že by vládní opatření byly vyloženě motivovány tímto způsobem. Chci věřit, že to je otázka bezpečnosti a nebezpečnosti, a nikoliv kompenzační stránky věci,“ řekl.

Šrain zároveň tvrdí, že provoz sázkových kanceláří není rizikový, na pobočky už moc lidí nechodí. „Devět z deseti operací s klientem probíhá online. Nevnímáme riziko, že by se u nás lidé shlukovali a tvořili se u nás fronty,“ vysvětlil. Tipsport přijímá přes pobočkovou síť jen pět procent sázek. 

Podle mluvčího Tipsportu mohou být v jeden okamžik přítomni na pobočce jen dva zákazníci a musí se uvnitř zdržet jen po nezbytně nutnou dobu. Samozřejmostí jsou dvoumetrové rozestupy, dezinfekce rukou a povinnost mít zakrytý nos a ústa.

Většina poboček funguje s výjimkou těch, které jsou například v restauračních zařízeních či barech. „Nyní je otevřeno 480 poboček Tipsportu a 189 poboček Chance,“ sdělil mluvčí Sochor. Petr Šrain z Fortuny naopak zmínil, že mají teď až čtyřicet procent poboček vyřazených z provozu.

„Klientelu tvoří převážně ti zákazníci, většinou muži, kteří si sázení na sport tradičně spojují s návštěvou pobočky a sázkám přes internet nepřivykli,“ vysvětluje Sochor. „Před epidemií byly pobočky i oblíbeným místem jejich setkávání, kde diskutovali o sportu a kurzech. To teď bohužel není možné,“ dodává.

Vláda přijala další mimořádná opatření, která začala platit od čtvrtka. Patří mezi ně například uzavření maloobchodů a služeb s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Velkoobchodní prodejny jsou otevřeny bez omezení. V nákupních centrech jsou pak v provozu pouze obchody prodávající drogerii, léky a potraviny. Rovněž od středy 14. října platí plošná uzavření restaurací, barů a klubů. Všechna zmíněná opatření jsou prozatím platná do půlnoci 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Ten ale může být kvůli nepříznivému vývoji epidemie prodloužen. 

,

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...