14. srpna 2009 8:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počet bankrotů v Americe stoupl o třetinu, skončilo přes milion firem

Počet bankrotů ve Spojených státech se ve 12 měsících do konce června meziročně zvýšil o 35 procent | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet bankrotů ve Spojených státech se ve 12 měsících do konce června meziročně zvýšil o 35 procent | foto: Shutterstock

WASHINGTON Počet bankrotů ve Spojených státech se ve 12 měsících do konce června meziročně zvýšil o 35 procent na zhruba 1,3 milionu případů. Nárůst byl důsledkem negativních dopadů hospodářské recese na firmy i domácnosti. Oznámil to dnes úřad, který dohlíží na americké soudy.

Počet podnikových bankrotů, z nichž patřily k nejsledovanějším bankroty automobilek General Motors a Chrysler, dosáhl ve sledovaném období 55.000 případů. Počet nepodnikových bankrotů činil 1,25 milionu, napsala agentura Reuters.

Přední poradce Bílého domu Larry Summers v pondělí prohlásil, že Spojené státy sice položily základy pro oživení domácí ekonomiky, ale toto oživení bude pomalé. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt Spojených států podle předběžných údajů snížil v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen.

Prezident Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) James Poterba tento týden řekl agentuře Reuters, že ještě nenastal čas pro zahájení procesu oficiálního stanovení konce recese v USA. Výbor akademických ekonomů NBER je v USA arbitrem určujícím trvání recesí. Současná recese podle NBER začala v prosinci 2007.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!