2. ledna 2013 17:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku loni zkrachovalo o polovinu více firem, než v roce 2011

Bankrot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankrot | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku loni zbankrotovalo 3692 firem, což je meziroční nárůst o 46 procent. Většina bankrotů byla vyhlášena na fyzické osoby podnikatele. Z obchodních společností nejčastěji bankrotovali obchodníci a provozovatelé pohostinství a služeb. Nejrychleji se počet bankrotů obchodních společností meziročně zvýšil v odvětví stavebnictví, bylo to o 17 procent.

Vyplývá to z analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau. Obchodní společnosti z odvětví obchod a pohostinství loni zbankrotovaly ve 420 případech, ve službách to bylo 413 případů. Na tato odvětví připadlo více než 60 procent všech bankrotů. Na fyzické osoby podnikatele loni připadlo 64 procent bankrotů, v roce 2011 to byla polovina. U nich od roku 2011 stoupá počet těch, kterým soud povolil oddlužení, tedy postup jako v případě osobního bankrotu, uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší počet firemních bankrotů loni vykázal Moravskoslezský kraj se 719 případy a Praha, kde bankrotem skončilo 479 firem. Nejméně bankrotů bylo v loňském roce v Karlovarském kraji (76) a kraji Vysočina (78).

V prosinci se bankrotovalo méně

Návrhů na firemní bankrot bylo loni podáno 8614, což je o 1882 více než v roce 2011. Obchodních společností se týkala mírně více než polovina, o rok dřív to bylo 67 procent.

V samotném loňském prosinci bylo bankrotů firem vyhlášeno 312, o 58 méně než v listopadu, proti předloňskému prosinci ale o 109 víc. Návrhů na firemní bankrot bylo v posledním loňském měsíci podáno 801, což je o 121 méně než v listopadu, ale meziročně o 108 víc. Meziměsíčně se snížil počet návrhů na bankrot jak u obchodních společností, tak u fyzických osob podnikatelů.

"Pokles prosincové statistiky nastal u firemních i osobních bankrotů a stejně tak i v počtu návrhů na ně. Svoji roli v tom zřejmě sehrál nižší počet pracovních dní v tomto měsíci," uvedla Kameníčková.

V prosinci bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Ústeckém kraji s 50 případy a Moravskoslezském kraji se 48. Pouze šest firemních bankrotů vykázal kraj Vysočina a 11 pak kraje Liberecký a Karlovarský.

Lidovky.cz, ČTK