Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počet insolvenčních návrhů loni stoupl o třetinu

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Shutterstock

PRAHA Počet insolvenčních návrhů na fyzické osoby loni stoupl o 6230 případů na 23 830. Dynamika jejich nárůstu ale v posledních letech klesá. Zatímco loni byla 35 procent, o rok dříve činila 67 procent a v roce 2010 pak 149 procent. Vyplývá to z informací společnosti Creditreform.

"Nižší dynamiku růstu počtu insolvenčních návrhů u fyzických osob mohlo ovlivnit to, že základna minulého roku je poměrně vysoká. Nicméně čekáme, že rostoucí trend bude pokračovat, protože od přijetí nynější podoby insolvenčního zákona v roce 2008 stále více dlužníků během krize hledá záchranu před dluhy a exekucemi v osobním bankrotu. Letos můžeme jen doufat, že dynamika nárůstu se opět o něco sníží," řekl advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jiří Markvart.

ČTĚTE TAKÉ:

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. To se děje buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.

Nárůst povolených odlužení

V roce 2012 požádalo o oddlužení 23 179 osob. Povoleno bylo v 17 993 případech. Proti loňskému roku vzrostl počet žádostí o oddlužení o téměř 46 procent. Nárůst povolených oddlužení je proti roku 2011 vyšší o 56 procent, o rok dříve to bylo dokonce o 82 procent. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v roce 2012 celkem 412 dlužníků. V ostatních případech bylo řešeno nastavením splátkového kalendáře.

Věková struktura dlužníků se v loňském roce vůbec nezměnila. Stále se největší počet dlužníků nachází ve věkovém intervalu od 31 do 40 let, následují spotřebitelé od 41 do 50 let. Nejméně zadluženou skupinou zůstávají lidé ve věku od 61 let. Tato skupina je limitována svými příjmy a neochotou finančních institucí této věkové skupině ve větší míře půjčovat.

"Pro rok 2013 nelze očekávat žádné výrazné změny v dynamice růstu insolvenčních návrhů nebo dokonce jejich poklesy. Výraznou měrou k tomu přispívá nižší spotřebitelská poptávka daná zvýšením DPH a pesimistickými prognózami pro rok 2013. S ohledem na vysoké zadlužení zejména nízkopříjmových skupin spotřebitelů budou mít restriktivní vládní opatření dopad i do počtu osobních bankrotů v nadcházejícím období," odhadla Creditreform vývoj v tomto roce.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PRODEJE VÍNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč