20. dubna 2012 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počet živnostníků roste, podnikat chce pětina Čechů

Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Počet podnikatelů v Česku roste. Na konci března jich bylo registrováno přes 1,961 milionu, tedy meziročně o 40 690 více. V letošním roce jich přibylo 11 481, podniká nebo se chystá podnikat tak téměř každý pátý Čech. Vyplývá to z dat ministerstva průmyslu a obchodu.

Pokračuje tak několik let trvající trend. Rostoucí počet podnikatelů je ovlivněn dvěma faktory. Prvním z nich jsou výhodnější daňové podmínky, které živnostníci oproti zaměstnancům mají. Informaci přinesl server Tyden.cz

OBLÍBENÝ ŠVARCSYSTÉM

Švarcsystém je stav, kdy lidé pracují pro jediného zaměstnavatele, aniž by byli v zaměstnaneckém poměru. Odměnu za práci si místo platu fakturují.

Švarcsystém je oblíbený
"Roste popularita práce na živnostenský list ve všech profesích, kde na ni nelze jednoznačně nahlížet jako na nelegální 'švarcsystém'," řekl serveru hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Výhodou pro ně jsou nižší daně, nevýhodou naopak ztráta zaměstnaneckých jistot. Zaměstnavatelé využívající švarcsystém pak ušetří na odvodech státu.

K TÉMATU

Dalším důvodem nárůstu je podle Sobíška nejistota lidí, kteří se bojí o práci. "Zaměstnanci se tímto způsobem jistí pro případ ztráty svého zaměstnání, mnoho z nich ale ve skutečnosti nepodniká a podnikat nezačne," dodal Sobíšek. To potvrzují i údaje České správy sociálního zabezpečení. Podle nich počet podnikatelů, kteří platí zálohy na důchodové pojištění, a tedy v reálu vyvíjí nějakou činnost, od konce prosince do konce února klesl.

STOUPÁ I POČET PODNIKAJÍCÍCH PRÁVNICKÝCH OSOB

Nárůst byl zaznamená i mezi podnikajícími právnickými osobami, tedy firmami. Ministerstvo průmyslu jich v březnu evidovalo 347 750. Ve srovnání s koncem loňského čtvrtletí jich je o 17 700 více, oproti prosinci jich přibylo 4 832.

Celkový počet podnikatelů z řad fyzických i právnických osob tak dosáhl na konci čtvrtletí téměř 2,31 milionu, což je o 58 390 více než před rokem a o 16 313 více než v prosinci. Živnostenských oprávnění bylo vydáno 3,18 milionu, meziročně jich přibylo 134 395, mezičtvrtletně 34 543. Většinu z nich držely fyzické osoby.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz