Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počítač bere práci trenérům. SAP a německý nároďák zkouší budoucnost

Trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw se při rozdávání pokynů spoléhá mimo jiné na počítačovou analýzu soupeře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw se při rozdávání pokynů spoléhá mimo jiné na počítačovou analýzu soupeře. | foto: Reuters

PRAHA IT firma SAP vyvinula software, který dokáže analyzovat vlastní sportovní výkony i číst hru soupeře. Vyzbrojila jím německou fotbalovou reprezentaci. V budoucnu by však počítač mohl nahradit vysedávání u několikahodinových videozáznamů.

Hráč si staví míč na značku pokutového kopu a ustupuje na start svého rozběhu. Stará fotbalová pravda říká, že penalta se nedá chytnout, jen špatně kopnout. Brankář si může jen vybrat, na kterou stranu skočí a třeba bude mít štěstí, že ho míč trefí. Jenže tentokrát gólman ví. Vidí hráče, jeho postoj, náběh a je tak vysoce pravděpodobné, že tahle střela poletí do jednoho konkrétního místa.

Stejně jako lidská společnost, i sport se vyvíjí. Sledování nahrávek zápasů soupeře sice mohlo být kdysi považováno za revoluční, technologiemi protkané době už ale prostě nestačí.

Změnit zažité způsoby vedení fotbalové bitvy chce německá IT společnost SAP. Její analytický nástroj dokáže odhalit téměř každý herní nedostatek a zároveň rozklíčovat taktiku soupeře, a to ne z jednoho ale mnoha zápasů.

O „tajné zbrani“ německého fotbalového nároďáku se mluvilo už při světovém šampionátu v roce 2014, ze kterého tým Joachima Löwa odešel s trofejí pro vítěze. Pro letošní evropské mistrovství však SAP trenérovi připravil ještě lepšího pomocníka. Software je nyní schopen poskytnout detailní informace nejen o vlastní hře, ale také o soupeři. A navíc v reálném čase, přímo při zápase.

Pohled do hlavy soupeře

„Ať už budeme hrát s kýmkoliv, uvidíme-li, že trenér soupeře udělal nějaké změny, můžeme na ně reagovat. Hráčům to pomůže znát lépe soupeře a napoví jim, co dělat v konkrétní situaci proti konkrétnímu soupeři,“ uvedl trenér německé reprezentace Löw.

První z letošních inovací je SAP Challenger Insights, jež poskytuje trenérskému kolektivu data a informace o taktice soupeřů, od rozestavení týmu po způsob organizace útoku a obrany a další ukazatele. Prostřednictvím analytické platformy SAP HANA Cloud Platform, která pracuje s velkými daty, mají trenéři k dispozici údaje o taktice soupeře a mohou se na něj lépe připravit. Potřebná data pak mají trenéři i hráči k dispozici na tabletech, díky čemuž se mohou seznámit s předpokládanou taktikou soupeře a reagovat na ni.

Analytická platforma SAP analyzuje mimo jiné pokutové kopy.

Analytická platforma SAP analyzuje mimo jiné pokutové kopy soupeře.

Druhou novinkou je funkce Penalty Insights Function. Ta analyzuje velké množství záznamů o chování hráčů při pokutových kopech a dává brankářům a jejich trenérům lepší možnosti poznat soupeře. Nástroj zobrazuje informace o tom, kdo jsou nejčastější exekutoři týmu, o efektivitě střelců, způsobu rozběhu na penaltu, umístění pokutových kopů či dokonce o jejich penaltové taktice - zda se před kopem soustředí na míč nebo se spíše snaží znervóznět brankáře.

Veškerá analýza přitom vychází z tak obrovského množství dat, kterými by se člověk probíral roky.

Počítač koučuje, ale hrají lidé

Pryč jsou tak situace, jaké Němci pamatují ze čtvrtfinále světového šampionátu proti Argentině v roce 2006, kdy náhradní gólman Oliver Kahn před penaltovým rozstřelem předal brankářské jedničce Jensi Lehmannovi papír s informacemi od trenéra o tom, jak který hráč penalty kope. Jenže Lehmann tužkou napsané poznámky nedokázal přečíst.

SAP ani německý fotbalový svaz nesdělili podrobnosti vzájemné smlouvy. Před dvěma lety firma pomáhala s testovacím produktem „své“ reprezentaci zdarma. Vzhledem k tomu, že za každé vítězství na turnaji získá tým finanční prémii minimálně milion eur, pak by se jistě i investice do systému vyplatila.

Někomu se to může jevit jako nefér výhoda. Na druhou stranu, počítač možná může nahradit skupinu analytiků, hrát už ale musí samotní hráči. A po prohře Němců v semifinále s domácí Francií tak mohou sportovní fandové po celém světě v klidu ulehnout ke spánku s vědomím, že zápasy se stále rozhodují na hřišti.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Havárii na vlastní kůži pocítí i čeští spotřebitelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Havárii na vlastní kůži pocítí i čeští spotřebitelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Havárii na vlastní kůži pocítí i čeští spotřebitelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...