Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počítače s posledními ‚Okny‘ se prodraží až o desítky procent

Prezentace Windows 10 v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezentace Windows 10 v Hongkongu. | foto: Reuters

REDMOND Na Windows 10 se těší hodně počítačových uživatelů. Kvůli kritizované předchozí generaci nejrozšířenějšího operačního systému světa je čekání snad ještě napjatější, než tomu bylo u starších verzí.

Příchod nových Windows pro řadu lidí znamená i tradiční obměnu počítače. Tentokrát se jim ale díky upgradu zdarma vyplatí koupit si zařízení se starším softwarem. Počítače s „desítkami“ totiž mohou vyjít výrazně dráž.

Minulý týden uvedený operační systém Windows 10 má společnosti Microsoft přinést zpět slávu. Pro většinu veřejnosti znamená hlavně návrat klasické a léty prověřené nabídky Start, s jejíž ztrátou se někteří nesrovnali.

Nové Windows toho ovšem ve skutečnosti nabídnou víc. Neméně zásadní novinkou je, že zákazníci používající dvě předchozí generace systému mohou během následujícího roku upgradovat na nejnovější verzi zdarma.

Právě to je přitom cesta, jak se k Windows 10 dostat nejrychleji a také nejlevněji. Na trhu jsou s tímto systémem v současnosti dostupné jen počítačové sestavy prodejců jako Alza.cz nebo Czc.cz. První zásilky nových zařízení od velkých výrobců jsou plánované až na říjen a listopad. Sami prodejci přitom očekávají, že cena u těchto položek poroste.

Rozdíl v řádu desítek procent

„U novinek s Windows 10 předpokládáme nárůst cen až v desítkách procent. Důvodem nebude nový operační systém, ale vývoj kurzu koruny a dolaru i ukončení programu Bing společnosti Microsoft,“ vysvětluje mluvčí Czc.cz Martin Rippl.

Nový operační systém dříve často znamenal pořízení nového počítače. Za upgrade se totiž platilo a nejeden uživatel tak rovnou vylepšil i hardware. Windows 10 jsou ale specifické tím, že přejít na ně mohou zákazníci s Windows 7 a 8.1 zdarma. Kdo si tak pořídí počítač se starším systémem, může ve výsledku ušetřit, což si uvědomují i prodejci a tuto možnost proto inzerují.

„Slevy jako takové nebudou, ale vzhledem k dopadu předchozího kurzového vývoje bude docházet k plošnému zdražení nových produktů. Tudíž zařízení ze stávajících zásob budou levnější. Upgrade na Windows 10 bude možný po dobu jednoho roku od uvedení na trh, není tedy problém přejít na nejnovější systém Windows,“ říká Petr Jiras, PR specialista Electro Worldu.

Prodejům pomohou Vánoce

Tento řetězec, podobně jako někteří jiní prodejci, nabízí za poplatek v řádu pár stovek korun i provedení upgradu některým z pracovníků. Asistenční služba je k dispozici i dřívějším zákazníkům. Průměrný uživatel však bez problémů zvládne povýšit své Windows sám.

Před skokovým nárůstem cen varoval i samotný Microsoft. Podle odhadů firmy by u některých modelů mohla cena vzrůst až o 40 procent. Pro prodejce tedy patrně nebude problém zbavit se zásob starších Windows. Žádné výprodeje se konat nebudou. Prodeji nových zařízení ale patrně pomůže fakt, že se na pulty dostanou v předvánočním období, kdy se dá očekávat, že zákazníci budou spíše ochotni sáhnout hlouběji do kapsy.

Microsoft má s Windows 10 velké plány. V horizontu dvou až tří let by měl být tento systém používán na miliardě zařízení po celém světě a stát se tak nejpoužívanějším operačním systémem. Zároveň by mělo jít o první systém, který bude fungovat napříč platformami, tedy na počítačích, v tabletech, chytrých telefonech i na herních konzolích.

Bezplatný upgrade je od prvního dne dostupný i v Česku. Podle statistik internetového provozu se týká zhruba 70 procent počítačů. Kdo se však neúčastnil testování Windows 10 nebo si upgrade nerezervoval na webu Microsoftu, může si na vytouženou nabídku Start ještě dlouho počkat.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...