3. května 2012 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počty prasat v EU klesnou až o 10 procent. Vepřové by mohlo zdražit

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

LONDÝN Počty prasat v Evropské unii kvůli zpřísněné regulaci chovu klesnou až o deset procent a EU může přijít o pozici čistého vývozce vepřového masa. Vepřové by také mohlo v důsledku další kontroverzní směrnice Bruselu, platné pro všechny země EU od ledna 2013, výrazně podražit. Informaci přinesla agentura Reuters.

Hlavní změna směrnice se týká březích prasnic, které se od ledna 2013 budou muset chovat ve skupině s ostatními prasnicemi, aby měly více prostoru než při odděleném chovu. Náklady nařízení na jednu březí prasnici se ale v EU v průměru odhadují na více než 9 tisíc korun, a část farmářů tak raději z oboru odejde.

Omezení v chovu prasat hrozí zvláště Španělsku

Omezení stavu prasat hrozí zvláště ve Španělsku, které je vedle Německa největším evropským producentem vepřového. Španělští farmáři kvůli špatné ekonomické situaci země nemají přístup k úvěrům a při nižší velikosti stád nebude jejich podnikání rentabilní, řekl ředitel sdružení španělského chovu prasat Alberto Herranz.

ČTĚTE TAKÉ:

Herranz pokládá odhad poklesu počtu chovaných prasat o 5 až 10 procent za "odůvodněný". Snížení ve stejném rozsahu v Evropské unii předpokládá i šéf anglické asociace BPEX Stewart Houston. "Nyní existují jen tři země, které směrnici plní na sto procent, a to je Lucembursko, Británie a Švédsko. To znamená, že někteří podmínky chovu změní, zatímco někteří z odvětví odejdou," dodal.

Podle Houstona záměr odejít z chovu prasat podporují i nynější vysoké ceny krmných obilnin a sóji. Údaje BPEX ukazují, že za poslední rok se počet březích prasnic v EU snížil o tři procenta, což naznačuje, že proces odchodu z oboru už začal.

Nedávná zpráva BPEX odhaduje, že pokles počtu prasat v EU o pět procent povede k růstu cen o deset procent. Desetiprocentní pokles stavů však už podle BPEX vyvolá závažné regionální nedostatky a "výrazné cenové nárůsty".

Chovatelé odhadují nárůst cen vepřového o 20 procent

Desetiprocentní pokles počtu prasat také ohrozí pozici EU jako vývozce vepřového. "Očekává se, že změny platné od roku 2013 udělají z EU čistého dovozce vepřového," řekl mluvčí německého sdružení farmářů. EU vyváží vepřové zejména do Ruska, Číny a Hongkongu a loni hodnota tohoto vývozu dosáhla 4,6 miliardy eur (115 miliard korun), plyne z údajů Evropské komise.

Český ministr zemědělství Petr Bendl minulý měsíc ujišťoval, že Česku kvůli evropské směrnici nedostatek vepřového masa ani jeho výrazné zdražení příští rok nehrozí. Chovatelé však odhadují, že vepřové, které je v Česku nejoblíbenějším masem, může podražit až o 20 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Poté, co letos v lednu začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích, se v Evropě prudce zvýšily ceny vajec. Na českém trhu vejce podražila až o sto procent, hlavně proto, že byl zakázán dovoz vajec ze zemí jako Polsko, kde chovatelé bruselské předpisy příliš neplnili.

Lidovky.cz, ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.