Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podívejte se do útrob obřího zasobníku na benzín

Nádrž společnosti Čepro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádrž společnosti Čepro. | foto: ČTK

LOUKOV Společnost Čepro v areálu svého střediska v Loukově na Kroměřížsku představila čtyři nové železobetonové podzemní nádrže. Uskladnit zde bude možné až 140.000 metrů krychlových pohonných hmot.

Stavba za za 1,4 miliardy korun je zatím největší investicí podniku. Práce trvaly čtyři roky.

Podle generálního ředitele Čepra Jiřího Borovce je téměř vyloučeno, aby nastal jakýkoliv únik kapalin mimo tyto nádrže. "Jsou jedny z nejmodernějších v Evropě. Chráněny jsou vakuovým systémem. Nahoře je namontovaný takzvaný radarový hladinoměr, který v každé vteřině hlídá úroveň objemu kapaliny v této nádrži," popsal.

Co je Čepro?

Čepro kromě dohlížení na zásoby státních hmotných rezerv podniká také v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů, provozuje rovněž síť čerpacích stanic Euro Oil.

V roce 2010 společnost vykázala meziroční růst zisku před zdaněním o 28 procent na 960 milionů korun. Její tržby v loňském roce vzrostly o deset procent na 44 miliard Kč.

Nové loukovské nádrže zvyšují kapacitu Čepra o přibližně osm procent a více než zdvojnásobují kapacitu vlastního skladu Loukov. Ten je součástí skladů, kde jsou uchovávány státní hmotné rezervy země.

Podle předpisů ČR nyní musí mít zásoby minimálně na 90 dnů. Drtivá většina, přes 90 procent státních ropných rezerv, je právě v různých skladech Čepra.

"Po spuštění těchto nádrží, v druhé polovině roku, budeme schopni pokrýt případnou potřebu i 120 dnů, které předepisuje Evropská unie," řekl Borovec.

Zkušební provoz čtyř nádrží by měl začít za 14 dní. "Pokud bude vše v pořádku, tak od asi 2. září ... by se měly začít tyto nádrže plnit na jejich maximální hladinu ..., což je 35.000 kubíků," popsal vedoucí střediska Loukov Milan Hlaváč.

Společnost Čepro představila v Loukově na Kroměřížsku čtyři nové železobetonové podzemní nádrže. Uskladnit zde bude možné až 140.000 metrů krychlových pohonných hmot.

Postupně se zahloubí
Část nádrží je ještě nad zemí. Podle vedoucího projektu ze společnosti Metrostav, Ladislava Michálka, kompletně zmizí pod zemí přibližně za dva měsíce. "Nad zemí bude vidět jen čerpací stanice, rozvodny, v lese je ukryt objekt s vodou pro případné hašení," doplnil Michálek.

Podle něj jednou z nejtěžších věcí, s níž se stavbaři museli potýkat, bylo vyzvednutí střešní skořepiny o váze 1500 tun. Stavbaři ji vybetonovali na dně nádrže a až poté ji vyzdvihli o 22 metrů výše. "Trvalo to čtyři dny, v noci jsme zvedání neprováděli. Rychlost zdvihu byla zhruba půl metru za hodinu. Byla to ojedinělá technologie, která se nám tady povedla," popsal Michálek.

Společnost Čepro představila v Loukově na Kroměřížsku čtyři nové železobetonové podzemní nádrže. Uskladnit zde bude možné až 140.000 metrů krychlových pohonných hmot.

Doplnil, že kvůli nádržím muselo být odtěženo 300.000 metrů krychlových zeminy. "Zeminu zpětně používáme na zasypávání nádrží a celého skladu," dodal.

Práci prý stavbařům nejvíce ztěžovaly klimatické podmínky. "Zásypy, na které jsme počítaly s poměrně velkou rezervou zhruba šest až sedm měsíců, provádíme rok. Skutečně 200 dnů z těch 360 nám propršelo. Takže pro mě jsou největším překvapením klimatické podmínky Hostýnských vrchů," svěřil se vedoucí projektu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.