17. září 2009 13:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podívejte se: Jak se stěhuje velkorypadlo

Stěhování velkorypadla v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stěhování velkorypadla v Německu | foto: ČTK

PROFEN Ve východoněmeckém hnědouhelném lomu Profen v Sasku-Anhaltsku se dnes ráno přihlížejícím naskytla nevšední podívaná. Společnost MIBRAG, jenž místní lomy provozuje, začala stěhovat obří velkorypadlo na nové ložisko vzdálené devět kilometrů. Gigantický stroj musel na cestě překonat dvě silnice.

1750 tunový kolos, který měří na délku 80 metrů bude těžit na ložisku vzdáleném od původního místa devět kilometrů. Kvůli obrovské váze rypadla musely být obě silnice, které rypadlo překonávalo, pokryty vrstvou hlíny, aby nedošlo k jejich poškození. Těžební stroj se pohyboval rychlostí 6 km/h.

Stěhování velkorypadla v Německu


Majitelem důlní společnosti MIBRAG je od února konsorcium Severočeské doly (vlastněné skupinou ČEZ) a finanční skupina J&T.
Konsorcium zvítězilo v tendru na koupi 100% podílu v MIBRAG, za který zaplatilo 404 milionu eur.

Stěhování velkorypadla v Německu

Hrubá těžba uhlí ze dvou lokalit (Vereinigtes Schleenhain a Profen) v roce 2008 dosáhla 19,5 milionu tun a produkce hnědouhelného prachu (výrobní závod v Deuben), kterým zásobuje zejména cementárny, se pohybuje kolem 253 tisíc tun.

Zhruba 90 % uhelné produkce se spotřebuje v regionu, v elektrárnách Lippendorf a Schkopau. Stávající těžené zásoby uhlí do roku 2040 odpovídají životnosti současných elektráren, přičemž prokázané zásoby odpovídají zhruba 530 milionů tun uhlí, při možnosti významného rozšíření.

Mapa těžby společnosti MIBRAG

Společnost MIBRAG v letech 1994 – 2008 přestěhovala tři obcí k uvolnění těžebního předpolí.


nev, Lidovky.cz