Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podívejte se na nejlepší české stavby roku 2009

Bytový dům Na Topolce  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový dům Na Topolce | foto: earch.cz

PRAHA Titul Stavba roku 2009 získaly bez rozlišení pořadí Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, bytový dům Na Topolce v Praze, obchodní centrum City Park Jihlava, pražský železniční uzel Nové spojení a kancelářské centrum Classic 7 Business Park v Praze. Ceny dnes v rámci Dnů stavitelství a architektury 2009 slavnostně vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Královéhradecká knihovna si získala odbornou porotu nevšedním architektonickým řešením se zřetelem ke způsobu práce s pohledovým betonem a k vnitřnímu prostorovému uspořádání.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci králové

Pražský bytový dům Na Topolce zaujal začleněním do rozmanité starší zástavby s přihlédnutím k dispozičnímu řešení a kvalitě stavebních prací. Architektura znamenala plus také v případě obchodního komplexu City Park Jihlava, který se nachází v těsném sousedství historického jádra města.

Bytový dům Na Topolce

Pražský železniční uzel Nové spojení, který nově propojuje Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, Libeň, Vysočany a Holešovice, získal body za realizaci kolejové stavby, která modernizuje železniční dopravu v metropoli se zohledněním architektonického řešení.

První etapa pražského kancelářského centra Classic 7 Business Park dostala ocenění za proměnu historické technické stavby v moderní kanceláře se zřetelem k citlivému a nápaditému využití původních konstrukcí a stavebních detailů.

Classic bussines park

Pod vedením architektky Radmily Sedlákové hodnotila porota kromě architektonického vyznění díla, kvality stavebních prací a vhodnosti užitých stavebních materiálů například začlenění stavby do prostředí, spokojenost stavebníka i uživatele stejně jako přijetí stavby veřejností. Do letošního 17. ročníku soutěže bylo přihlášeno 55 staveb, z toho jich 28 postoupilo do druhého kola. Porota poté nominovala do závěrečné části soutěže 15 objektů.

Cenu předsedy Senátu za nejlepší stavbu určenou k veřejnému účelu dostalo víceúčelové vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika ve Svitavách. Nová budova Národní technické knihovny v pražských Dejvicích získala cenu primátora metropole za nejpřínosnější stavbu v rozvoji města.

Vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika ve Svitavách

Cenu Státního fondu rozvoje bydlení za nejlepší stavbu určenou pro bydlení obdržel bytový areál v Praze Nových Měcholupech. Železniční uzel Nové spojení kromě umístění mezi pěti nejlepšími stavbami získal také cenu Státního fondu dopravní infrastruktury za nejlepší dopravní stavbu. Státní fond životního prostředí ocenil za infrastrukturu Národní technickou knihovnu a za energetickou úspornost rodinný dům v Heřmanově Městci.

Bytový areál v Praze Nových Měcholupech

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...