Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podívejte se na nejlepší české stavby roku 2009

Bytový dům Na Topolce  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový dům Na Topolce | foto: earch.cz

PRAHA Titul Stavba roku 2009 získaly bez rozlišení pořadí Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, bytový dům Na Topolce v Praze, obchodní centrum City Park Jihlava, pražský železniční uzel Nové spojení a kancelářské centrum Classic 7 Business Park v Praze. Ceny dnes v rámci Dnů stavitelství a architektury 2009 slavnostně vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Královéhradecká knihovna si získala odbornou porotu nevšedním architektonickým řešením se zřetelem ke způsobu práce s pohledovým betonem a k vnitřnímu prostorovému uspořádání.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci králové

Pražský bytový dům Na Topolce zaujal začleněním do rozmanité starší zástavby s přihlédnutím k dispozičnímu řešení a kvalitě stavebních prací. Architektura znamenala plus také v případě obchodního komplexu City Park Jihlava, který se nachází v těsném sousedství historického jádra města.

Bytový dům Na Topolce

Pražský železniční uzel Nové spojení, který nově propojuje Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, Libeň, Vysočany a Holešovice, získal body za realizaci kolejové stavby, která modernizuje železniční dopravu v metropoli se zohledněním architektonického řešení.

První etapa pražského kancelářského centra Classic 7 Business Park dostala ocenění za proměnu historické technické stavby v moderní kanceláře se zřetelem k citlivému a nápaditému využití původních konstrukcí a stavebních detailů.

Classic bussines park

Pod vedením architektky Radmily Sedlákové hodnotila porota kromě architektonického vyznění díla, kvality stavebních prací a vhodnosti užitých stavebních materiálů například začlenění stavby do prostředí, spokojenost stavebníka i uživatele stejně jako přijetí stavby veřejností. Do letošního 17. ročníku soutěže bylo přihlášeno 55 staveb, z toho jich 28 postoupilo do druhého kola. Porota poté nominovala do závěrečné části soutěže 15 objektů.

Cenu předsedy Senátu za nejlepší stavbu určenou k veřejnému účelu dostalo víceúčelové vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika ve Svitavách. Nová budova Národní technické knihovny v pražských Dejvicích získala cenu primátora metropole za nejpřínosnější stavbu v rozvoji města.

Vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika ve Svitavách

Cenu Státního fondu rozvoje bydlení za nejlepší stavbu určenou pro bydlení obdržel bytový areál v Praze Nových Měcholupech. Železniční uzel Nové spojení kromě umístění mezi pěti nejlepšími stavbami získal také cenu Státního fondu dopravní infrastruktury za nejlepší dopravní stavbu. Státní fond životního prostředí ocenil za infrastrukturu Národní technickou knihovnu a za energetickou úspornost rodinný dům v Heřmanově Městci.

Bytový areál v Praze Nových Měcholupech

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...