11. října 2010 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podívejte se: unikátní fotografie z ražby českých tunelů na Islandu

Zvodnělá zóna o mocnosti 60 metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvodnělá zóna o mocnosti 60 metrů. | foto: archiv

V sobotu 2.10.2010 byla na severu Islandu slavnostně otevřena čtrnáctikilometrová komunikace spojující dvě rynářská městečka. Stavbu vedla česká stavební firma Metrostav a.s. Přinášíme unikátní fotografie ze slavnostního otevření.

Stavba dvou tunelů propojujících rybářské osady Siglufjördur a Olafsfjördur začala na podzim 2006. Cesta z obou osad do krajského města Akureyri se díky nové komunikaci zkrátí z dnešních 200 kilometrů na 80 kilometrů.

Čtěte více:


"Při vlastní ražbě jsme bojovali s vysokotlakými přítoky ledové podzemní vody, která zabraňovala tuhnutí speciálních cementů, a tudíž namísto obvyklých cementových bylo nutné používat rozsáhlé chemické injektáže," uvedl vedoucí projektu na Islandu Ermín Stehlík.


akt přestřižení pásky

Dělníci podle něj museli navíc často z portálu tunelu odhrnovat čerstvý sníh, aby se vůbec dostali k místu ražby.

Slavnostní prorážka.

Stavbu Metrostav uskutečnil ve sdružení s islandskou firmou Háfell. Dvě třetiny objemu zakázky, což byla ražba tunelů a vystrojení, dodala česká firma. Zbývající třetinu, což byly silnice vně i uvnitř tunelu, mostek a technologie v tunelech, dodala společnost Háfell.

Kompletní fotogalerii naleznete ZDE


Mapa tunelů na Islandu, které staví český Metrostav

nevJan Nevyhoštěný