Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podívejte se: Větrníky a sloupy vysokého napětí přestanou hyzdit krajinu

Návrh architekta Dietmara Koeringa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh architekta Dietmara Koeringa |

PRAHA Energetické společnosti se konečně vzdaly představy, že stavby pro přenos a výrobu elektřiny jsou daní za luxus, který nám elektrická energie přináší. V posledních letech se postupně ukazuje, že sloupy vysokého napětí nemusí vypadat jako lešení a že větrníky mohou krajinu zajímavě doplňovat.

Sloupy vysokého napětí, které navrhla americká společnost Choi + Shine Architects pod názvem Země obrů, dokonce před týdnem obdržely významné ocenění Boston Society of Architects 2010. Originální sloupy mají tvar lidských těl, která pochodují krajinou.

Sloupy vysokého napětí navrhla americká společnost Choi + Shine Architects pod názvem Země obrů

Každý sloup je tvořen jednotlivými díly, které lze skládat do různých pozic. Sloupořadí pak vytváří dojem, že postavy jdou, šplhají do skal, nebo se krčí. Třicetimetrové sochy lze navíc jednoduše vytvořit z již existujících sloupů vysokého napětí.

Sloupy vysokého napětí navrhla americká společnost Choi + Shine Architects pod názvem Země obrů

Projekt Země obrů byl původně zařazen do soutěže vyhlášené společností zajišťující přenosovou soustavu na Islandu v roce 2008. Zadání bylo vytvořit ekologicky šetrnou stavbu, která zapadne do přírodního rázu země. Poté, co americký projekt vyhrál hlavní cenu a měla být započata výstavba, ovšem přišla hospodářská krize. Kvůli nedostatku financí tak dodnes sochy nestojí.

Ve stejné soutěži pak byl úspěšný i nápad architekta Dietmara Koeringa. Podle jeho projektu by měl každý sloup měřit mezi 17 a 32 metry. Tvar jednotlivých sloupů by se pak odvíjel od zeměpisné šířky a délky jejich umístění tak, aby se co nejcitlivěji přizpůsobil okolní přírodě.

Návrh architekta Dietmara Koeringa

Islandská soutěž kvůli ekonomické krizi sice zatím skončila nezdarem, jejím zadáním se ovšem inspirovala italská energetická společnost Terna. Architektonickou soutěž, kterou vyhlásila letos v lednu, vyhrálo studio Hugh Dutton z Paříže s projektem Pylons of the Future Dancing with Nature.


"Náš návrh je založen na změně současného pohledu na sloupy jako na 'industriální vojáky dneška'. Proto jsme se zaměřili primárně na elegantní tvar, jež je místo pozinkovaným lešením inspirován přírodou," řekl k projektu Dutton.

Architektonickou soutěž, kterou vyhlásila společnost Terna letos v lednu, vyhrálo studio Hugh Dutton z Paříže

Každý sloup je tvořen svařenými ocelovými pláty a vytvarován individuálně podle svého umístění a přírodních vlivů, které na něj budou působit.

Návrh společnosti Foster a Partners z roku 2001Projekt Terny se sice zatím stavět nezačal, jeho největší konkurent na italském trhu, společnost ENEL, ovšem designové sloupy staví již od roku 2001. Soutěž o ekologicky citlivé sloupy tehdy vyhrála společnost Foster a Partners, která se podle svého projektu snažila vyhnout tradičnímu schématu sloupu jako železného vánočního stromu.

Vysoké vedení je nepříjemnou součástí okolní přírody již několik desetiletí. Možná právě proto se nad jeho podobou začínají energetické společnosti zamýšlet až v posledních letech.

Větrné elektrárny se naopak začaly na kopcích objevovat nedávno, proto je jejich design předmětem hned několika soutěží ročně. V případě větrníků je ale práce architektů složitější, protože podoba větrníku musí zároveň odpovídat nejvyšší možné efektivitě. Některé návrhy přesto svou podobou a tvarem daleko překonávají původní koncept větrných elektráren. 

Projekt studia QR 5 na vertikální větrník

Projekt studia QR 5

Studentský návrh větrníku na arizonské dálnici

Studentský návrh větrníku na arizonské dálnici

Koncept větrného tunelu od Michaela Jantzena

Koncept větrného tunelu od Michaela Jantzena

Holandský koncept vytvořený na základě spolupráce studia One Architecture, Ton Matton a NL Architects. Na jeden podstavec může být umístěno až deset větrných turbín.

Holandský koncept vytvořený na základě spolupráce studia One Architecture, Ton Matton a NL Architects. Na jeden podstavec může být umístěno až deset větrných turbín

Pouliční lampa navržená studiem Demakersvan

Pouliční lampa navržená studiem Demakersvan

Integrované větrníky navržené pro Světové obchodní centrum v Bahrajnu

Integrované větrníky navržené pro Světové obchodní centrum v Bahrajnu

Budova v Londýně navržená skupinou Hamiltons Architects má větrníky na střeše

Budova v Londýně navržená skupinou Hamiltons Architects má větrníky na střeše

Nafukovací větrná turbína od společnosti Magenn Power

Nafukovací větrná turbína od společnosti Magenn Power

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!