Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podivný svět finančního obra: nutí lidi, aby se dívali na šikanu svých šéfů

Šéf hedgeového fondu Bridgewater Ray Dalio. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf hedgeového fondu Bridgewater Ray Dalio. | foto: Reprofoto Bridgewater

NEW YORK Největší hedgeový fond světa Bridgewater Associates proslul tím, že tam musí podřízení na videu sledovat „lynč“ svých šéfů. Firma si přitom zakládá na velké otevřenosti. Neobvyklá firemní kultura vyvolala velkou pozornost médií.

Jen těžko se hledá společnost, kde je vrcholný představitel firmy veřejně obviněn na videu svými kolegy ze lhaní a každý zaměstnanec pak musí takové video shlédnout. Také je velmi neobvyklé, když zakladatel firmy své lidi za neshlédnutí videa vyhodí a později tvrdí, že šlo jen o vtip.

Podle listu The New York Times taková firma existuje. Jde o největší světový hedgeový fond Bridgewater Associates v čele se svým zakladatelem a miliardářem Rayem Daliem.

Právě radikální transparentností je fond, který spravuje aktiva za více než 150 miliard dolarů, známý.

Sám Dalio to přirovnává k nudistické pláži. „Je to jako se poprvé projít po nudistické pláži. Velmi nepříjemné,“ popsal. Podle něj musí lidé překonat prvotní emoce.

Do zájmu médií se fond dostal nyní v březnu, když The New York Times přinesl příběh jedné z bývalých vysoce postavených manažerek firmy - Eileen Murrayové. Bývalá výkonná ředitelka byla před pěti lety vyšetřována kvůli e-mailu. Konkrétně šlo o to, jestli ho napsala sama nebo její asistent. Protože šlo ale o Bridgewater, firma celé vyšetřování nahrávala a pak záznam rozšířila mezi zaměstnance.

Vyhazov přes hromadný mail

Murrayová trvala na tom, že e-mail napsala sama. V reakci na to se objevily výroky dalších manažerů firmy, kteří tvrdili, že Murrayová lže. Právě tyto nahrávky známé jako „Eillen lže“ museli povinně shlédnout všichni zaměstnanci firmy.

CO JE HEDGEOVÝ FOND

  • Jde o druh investičního fondu, který nepodléhá regulaci.
  • Často sází na růst a pokles cenných papírů a využívá investování na dluh, aby byl výnos vyšší.
  • Investice jsou rizikovější než u běžných fondů.

Případ nabyl absurdních rozměrů ve chvíli, kdy část zaměstnanců fondu neudělala svůj „domácí úkol“ a video neshlédli. Do věci se pak vložil sám Dalio a jednoho z těchto hříšníků měl skrze hromadný e-mail propustit.

Tady se to však podle listu The New York Times zvrtlo. Mnozí vedoucí pracovníci Bridgewateru označili Daliovo rozhodnutí za „zbrklé“. Později zakladatel firmy vystoupil a uvedl, že tato záležitost neměla být brána vážně a nikdo nakonec padáka nedostal.

Rozhodně nešlo ale o první podobný příběh, o kterém média jako The New York Times či The Wall Street Journal v souvislosti neobvyklou firemní kulturou psala.

Falešné a zkreslné

Jen během minulého roku označil zakladatel společnosti několikrát takové zprávy za falešné a silně zkreslené. Teď v březnu pak novináře prestižního listu obvinil z toho, že informaci zkreslili naschvál ve snaze přijít se skandálem.

Bridgewater je fluktuací lidí proslulý, zaměstnanci se tam mění v jednom kole. Podle statistiky skoční asi 20 procent z nově přijatých lidí v průběhu prvního roku. Sám Ray Dalio připustil, že lidem trvá klidně i rok a půl, než si na neobvyklou firemní kulturu zvyknou.

Za nedlouho ale skončí i sám 67letý Dalio. Minulou středu oznámil, že odstoupí v polovině dubna. Rovněž skončí i druhý muž v čele společnosti Jon Rubinstein. Jde přitom už o čtvrtého člověka v čele firmy, který odejde během jednoho roku. Společnost uvedla, že Rubinstein končí po vzájemné dohodě i s ohledem na to, že se sem „kulturně“ nezapadá. Ve firmě nicméně zůstane jako poradce.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...