9. listopadu 2009 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podkonický se stal tajemníkem ve Světové unii soudních exekutorů

Juraj Podkonický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj Podkonický | foto: Lidové noviny

PRAHA Někdejší šéf tuzemské exekutorské komory Juraj Podkonický se stal tajemníkem pro střední a východní Evropu ve Světové unii soudních exekutorů. Když byl Podkonický v čele české komory, čelil kritice a nařčení ze střetu zájmů.

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN), podle nichž čeští exekutoři jeho jmenování schválili až po váhání a v tichosti.

O post v tuzemské komoře letos na jaře Podkonického připravila aféra s několik let zpožděným spuštěním evidence exekucí. Na jeho sesazení tehdy trval i exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Hlavním důvodem jeho odvolání bylo však založení inkasní firmy GGN Inkaso CZ, která se zabývá inkasem a správou pohledávek.

Podkonický v roce 2007 firmu spoluzaložil a mohl se dostat do střetu zájmů a kolize s exekučním řádem. Podle komory to závažným způsobem odporuje nezávislosti soudního exekutora. Česká legislativa podnikání exekutorů neumožňuje, Podkonický svůj podíl prodal.

V červnu 2007 psaly Lidové noviny, že si Podkonický koupil vilu v exekuci, což je podle odborníků neetické, navíc údajně zaplatil podstatně méně, než byla tržní cena nemovitosti. Podle Podkonického bylo vše v pořádku a v této kauze podal trestní oznámení pro pomluvu.

Nynější prezidentka české exekutorské komory Jana Tvrdková uvedla, že v nové funkci v mezinárodní organizaci nebude mít Podkonický prostor pro zneužívání pravomocí. Bylo do ní jmenován začátkem října, v tichosti - o její zveřejnění nestála komora ani Podkonický, napsaly HN. "Situace v komoře se stále neuklidnila, nepovažovali jsme za vhodné to zveřejňovat," cituje list Podkonického.

Ke kandidatuře ho vyzvali sami představitelé Světové unie. Čeští exekutoři nakonec podle HN "po prvotním šoku a několikadenních přích s jeho jmenováním souhlasili". "Zvažovali jsme, kam doktor Podkonický komoru dovedl, i jeho pošramocenou pověst. Bylo to složité, ale nechtěli jsme si nechat tuto příležitost ujít," řekla deníku Tvrdková. "Není místo, aby svoje pravomoci zneužíval, vedení komory si jeho aktivity pohlídá," dodala.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)