Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi se bojí úrazů. Větším rizikem jsou ale nemoci, tvrdí pojišťovny

Nemoc (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Češi se více pojišťují proti riziku úrazu než proti riziku vážné nemoci, přestože ta je obecně mnohem častější. Vyplývá to z údajů pojišťoven. Jde o částečně paradoxní situaci, že se lidé obávají méně pravděpodobných rizik, řekl ve čtvrtek generální ředitel společnosti Broker Trust Michal Knapp.

Úrazem je podle statistik způsobeno 12 procent úmrtí, zbylých 88 procent nemocí. Obdobně šest procent invalidit zapříčinil úraz, 94 procent nemoc. V pracovní neschopnosti je 12 procent lidí kvůli úrazu, 88 procent kvůli nemoci.

„Daleko větší hrozbou jsou nemoci než úraz. Pravdou také je, že řada lidí má ve svých pojistných smlouvách ošetřeno riziko úrazu, ale na nemoci zapomínají či je záměrně z pojistných smluv vypouštějí,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Obecně se dá říct, že asi dvě třetiny z hlášení, které přijímáme, tvoří úrazy, a z nich drtivá většina drobné úrazy,“ doplnil mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Lidé se nejvíce obávají dlouhodobé pracovní neschopnosti

Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že lidé se cítí reálně nejvíce ohroženi dlouhodobou pracovní neschopností (24,2 procenta), následují autonehody (22,8 procenta) a úrazy (20,2 procenta). Nejméně se lidé obávají, že by jim momentálně hrozilo úmrtí. Při otázce, které riziko by nejvýrazněji ovlivnilo rodinný rozpočet, byla smrt nejčastější odpovědí. Tuto možnost uvedlo přes 36 procent respondentů.

„Největší dopad na rodinné finance by měla zpravidla invalidita, kterou se ale jako největším rizikem cítí ohroženo jen 7,5 procenta účastníků průzkumu a za největší hrozbu z hlediska výpadku příjmů ji považuje jen 11 procent lidí,“ upozornil Knapp.

Většina lidí podle něj také podceňuje hodnotu svého budoucího příjmu a rizika s ním spojená. Zatímco majetek průměrné rodiny může mít hodnotu stovek tisíc nebo několika milionů korun, budoucí hodnota příjmu v průběhu života snadno převýší částku deseti milionů korun. „Přesto je nám bližší pojištění našeho auta nebo domu než pojištění vlastní schopnosti vydělávat peníze na živobytí,“ dodal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...