Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podle průzkumu letos klesají nejvyšší mzdy, propad je největší na Ústecku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidovky.cz

Praha V letošním roce klesají především nejvyšší mzdy, propad je nejvíce citelný na Ústecku. Po letech se začaly v ohodnocení zaměstnanců projevovat zásadnější regionální rozdíly.

Zároveň skončila éra často až extrémních mezd, které firmy musely pro určité kvalifikované pozice nabízet, aby je dokázaly obsadit. Vyplývá to z průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment.

Průzkum, který mapoval aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a 13 regionech ČR, ukázal i to, že se zmenšuje rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší mzdou u dané pozice v konkrétním regionu. Zatímco spodní hranice v mnoha případech lehce roste, horní hranice často i výrazně klesá.

Například finanční manažer v Ústí nad Labem, který ještě v roce 2018 nastupoval až za 180 000 Kč, letos dosáhl maximálně na 120 000 korun. Podobně vyhledavač talentů v Ústeckém kraji předloni nastupoval až za 55 000 Kč, letos však maximálně za 35 000 Kč hrubého. U manažera logistiky horní hranice mzdy klesla ze 150 000 na 85 000 Kč.

Stejné rozdíly lze pozorovat i v jiných regionech, například na Liberecku mohl projektový manažer ještě loni nastoupit až za 110 000 Kč, letos však již jen za 80 000. V Jihomoravském kraji zase mohl účetní manažer ještě v roce 2018 dosáhnout až na 80 000, letos na 55 000 Kč.

„Na trhu je více volných kandidátů, a pro firmy je tak snazší některé dříve složitě poptávané pozice obsadit,“ uvedla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Koronavirová pandemie navíc u valné většiny kandidátů posílila potřebu stability a jistoty zaměstnání a jsou v mnoha případech ochotni nastoupit i za nižší mzdy než dříve.

Nejvíce mzdy klesaly na Ústecku, u některých pozic šlo o propad několikanásobně větší než v jiných krajích. „Dá se očekávat, že příští rok se regionální rozdíly ještě prohloubí,“ upozornila Součková. Po Ústeckém kraji se situace z hlediska nástupních mezd nejhůře situace vyvíjela v Libereckém, Jihomoravském, Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Naopak nejlépe se dařilo v okolí Hradce Králové a Pardubic, v Praze a Středočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňskem kraji.

Jsou ale i profese, u nichž mzda setrvale roste, a to napříč republikou. Patří mezi ně například zdravotní sestra, jejíž mzda konečně překonala mzdovou úroveň výrobních dělníků, uvedla Součková. Zatímco v Praze v roce 2018 nástupní mzda zdravotních sester činila 25 000 až 30 000 Kč, letos se pohybovala mezi 30 000 až 50.000 Kč. Podobný růst, ačkoliv ne tak razantní, byl ve všech regionech. Největší byl v Libereckém a Ústeckém kraji, kde se zdravotní sestry dostaly během tří let z 22 000 až 28 000 na 30 000 až 40 000 Kč.

Dalšími pozicemi, jejichž mzdy v posledních třech letech v téměř celé zemi rostly, jsou stavbyvedoucí a vývojáři programovacího jazyku Java se třemi až pěti lety zkušeností či auditoři se zkušeností do tří let. Rekordmanem z hlediska nejvyššího poklesu mzdy je naopak pozice manažera/ředitele softwarového vývoje v Ústeckém kraji, jehož nástupní mzda během roku klesla až o 70 000 korun.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!