Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podle průzkumu letos klesají nejvyšší mzdy, propad je největší na Ústecku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidovky.cz

Praha V letošním roce klesají především nejvyšší mzdy, propad je nejvíce citelný na Ústecku. Po letech se začaly v ohodnocení zaměstnanců projevovat zásadnější regionální rozdíly.

Zároveň skončila éra často až extrémních mezd, které firmy musely pro určité kvalifikované pozice nabízet, aby je dokázaly obsadit. Vyplývá to z průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment.

Průzkum, který mapoval aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a 13 regionech ČR, ukázal i to, že se zmenšuje rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší mzdou u dané pozice v konkrétním regionu. Zatímco spodní hranice v mnoha případech lehce roste, horní hranice často i výrazně klesá.

Například finanční manažer v Ústí nad Labem, který ještě v roce 2018 nastupoval až za 180 000 Kč, letos dosáhl maximálně na 120 000 korun. Podobně vyhledavač talentů v Ústeckém kraji předloni nastupoval až za 55 000 Kč, letos však maximálně za 35 000 Kč hrubého. U manažera logistiky horní hranice mzdy klesla ze 150 000 na 85 000 Kč.

Stejné rozdíly lze pozorovat i v jiných regionech, například na Liberecku mohl projektový manažer ještě loni nastoupit až za 110 000 Kč, letos však již jen za 80 000. V Jihomoravském kraji zase mohl účetní manažer ještě v roce 2018 dosáhnout až na 80 000, letos na 55 000 Kč.

„Na trhu je více volných kandidátů, a pro firmy je tak snazší některé dříve složitě poptávané pozice obsadit,“ uvedla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Koronavirová pandemie navíc u valné většiny kandidátů posílila potřebu stability a jistoty zaměstnání a jsou v mnoha případech ochotni nastoupit i za nižší mzdy než dříve.

Nejvíce mzdy klesaly na Ústecku, u některých pozic šlo o propad několikanásobně větší než v jiných krajích. „Dá se očekávat, že příští rok se regionální rozdíly ještě prohloubí,“ upozornila Součková. Po Ústeckém kraji se situace z hlediska nástupních mezd nejhůře situace vyvíjela v Libereckém, Jihomoravském, Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Naopak nejlépe se dařilo v okolí Hradce Králové a Pardubic, v Praze a Středočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňskem kraji.

Jsou ale i profese, u nichž mzda setrvale roste, a to napříč republikou. Patří mezi ně například zdravotní sestra, jejíž mzda konečně překonala mzdovou úroveň výrobních dělníků, uvedla Součková. Zatímco v Praze v roce 2018 nástupní mzda zdravotních sester činila 25 000 až 30 000 Kč, letos se pohybovala mezi 30 000 až 50.000 Kč. Podobný růst, ačkoliv ne tak razantní, byl ve všech regionech. Největší byl v Libereckém a Ústeckém kraji, kde se zdravotní sestry dostaly během tří let z 22 000 až 28 000 na 30 000 až 40 000 Kč.

Dalšími pozicemi, jejichž mzdy v posledních třech letech v téměř celé zemi rostly, jsou stavbyvedoucí a vývojáři programovacího jazyku Java se třemi až pěti lety zkušeností či auditoři se zkušeností do tří let. Rekordmanem z hlediska nejvyššího poklesu mzdy je naopak pozice manažera/ředitele softwarového vývoje v Ústeckém kraji, jehož nástupní mzda během roku klesla až o 70 000 korun.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...