27. listopadu 2012 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podle soudu musí Czech Coal dodávat uhlí do Opatovic i příští rok

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OPATOVICE NAD LABEM (PARDUBICKO) Společnost Czech Coal musí dodávat uhlí v plném rozsahu Elektrárnám Opatovice i příští rok. Předběžným opatřením to nařídil Krajský soud v Ústí nad Labem.

Obě firmy spolu vedou obchodní spor už zhruba půl roku. Czech Coal vypověděl Elektrárnám Opatovice smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce.

Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012.

O náhradě škody bude soud teprve jednat

O dodávkách pro následující léta od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. "Očekáváme, že Czech Coal bude rozhodnutí soudu respektovat a v dodávkách uhlí bude pokračovat," uvedl předseda představenstva elektráren Jan Špringl.

Elektrárny Opatovice v červenci podaly žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o ní dosud nerozhodl. Elektrárna považuje odstoupení od smlouvy za protiprávní a uváděné důvody za zavádějící, nerelevantní a neakceptovatelné.

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři vlaky uhlí denně. Kdyby elektrárna nového dodavatele nesehnala, došlo by jí uhlí zřejmě v první polovině února.

Elektrárna zvažovala, že by mohla spalovat uhlí z dolu Mibrag v Německu, který zčásti vlastní majitel elektrárny Energetický a průmyslový holding. Bylo by ale nutné vyřešit různé technologické problémy způsobené jiným palivem a zřejmě by to také zvýšilo náklady. Navíc by musela elektrárna získat povolení k vypouštění většího množství emisí oxidů síry do ovzduší, což se nelíbí obcím v regionu.

Czech Coal vs. Křetínský

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z opatovické elektrárny odebírá téměř 60.000 domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem instituce či průmyslové objekty.

Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský

Elektrárny Opatovice patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetinský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Na ni podal insolvenční návrh, po čase ho sám stáhl.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz