26. října 2012 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikat v Česku je těžší než v Ghaně. Brzdí ho daně i tuny povolení

Papírování nad hlavu. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírování nad hlavu. (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle hodnocení Světové banky čeští živnostníci a podnikatelé musí překonávat víc administrativních překážek než jejich kolegové ve Rwandě nebo v Kazachstánu. Založení firmy je v Česku dokonce těžší než rozjet byznys v Rusku nebo v Pákistánu.

V žebříčku Světové banky, který srovnává podmínky pro podnikání ve 185 zemích z celého světa, patří Česku až 65. příčka. Lépe jsou na tom všichni naši sousedé včetně Polska, které se umístilo na 55. místě, a Slovenska, které skončilo šestačtyřicáté.

Česko, které si proti loňsku o dvě příčky polepšilo, ztrácí body hlavně kvůli složitostem při zakládání obchodních firem nebo průtahům u stavebního řízení. Výrazné rezervy máme třeba i v připojování do elektrické sítě.

Jak je těžké podnikat v Česku

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

Jednodušší prostředí pro podnikání než v Česku panuje také v Maďarsku, Litvě nebo Bělorusku. Vyplývá to z nejnovější studie Doing Business, kterou každoročně zveřejňuje Světová banka a která je zaměřena na malé a střední podniky.

Například ve zdlouhavosti při vyřizování stavebního povolení patří Česko mezi nejhorší země studie. V tuzemsku zabere stavební řízení 33 úkonů. Víc kroků je třeba udělat jen v Indii, Malajsii a Rusku. V Dánsku nebo Španělsku stačí k zahájení stavby jen osm kroků.

ČTĚTE TAKÉ:

Ale i běžné vyřízení elektrické přípojky se může v Česku proměnit ve vyčerpávající maraton. Její zajištění tu pro podnikatele trvá 279 dní. To je jen o dva dny méně než v Rusku a o šest dní méně než na Ukrajině. Třeba v Německu je stejný úkon otázkou dvou dní, v Iráku potom měsíce a půl.

Výrazné nedostatky má Česko i v oblasti daní. Současné dění, kdy není jasné, jaká sazba DPH bude od příštího roku platit, je toho důkazem. Podle Světové banky uskuteční české firmy každý rok osm plateb na daně. Celá administrace jim přitom sebere v průměru 413 hodin.

Polsko jde příkladem, nejlépe je v Dánsku

Výrazně snazší práci s daněmi mají firmy ve Spojených arabských emirátech. Tam firmy za rok uskuteční čtyři daňové platby a jejich provedení jim zabere dohromady 12 hodin času. Přesto v elektronizaci úředních úkonů jako placení daní zaznamenala Česká republika v posledních letech posun dopředu.

Největším skokanem v celkovém pořadí je Polsko, které si proti loňskému roku polepšilo o sedmnáct příček. Polákům se podařilo zjednodušit registraci nemovitostí, placení daní nebo vymáhání smluv.

Nejpříhodnější prostředí pro podnikání panuje podle žebříčku v Singapuru, Hongkongu a na Novém Zélandě. Ten je vůbec nejpříhodnější zemí pro zakládání nových firem. V Evropě mají podnikatelé nejlepší podmínky v Dánsku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!