26. listopadu 2013 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatel si koupil jeden z nejkrásnějších ostrovů Itálie. Ta ho chce zpět

Ostrov Budelli se rozkládá na ploše 1,6 kilometru čtverečních a proslul zejména díky své překrásné Růžové pláži (Spiaggia Rosa). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Budelli se rozkládá na ploše 1,6 kilometru čtverečních a proslul zejména díky své překrásné Růžové pláži (Spiaggia Rosa). | foto: Luca Giudicatti, Wikipedia

ŘÍM Novozélandský podnikatel Michael Harte teprve minulý měsíc koupil jeden z nejkrásnějších ostrovů ve Středozemním moři, ostrůvek Budelli u Sardinie. Teď mu ale hrozí, že o něj přijde. Italská vláda by totiž ostrov, který je součástí národního parku La Maddalena, chtěla odkoupit zpět.

Ostrov předtím vlastnila jedna milánská společnost, která se ale dostala do finančních potíží. Harte za ostrov zaplatil 2,94 milionu eur (80,3 milionu korun). Píše o tom list The New Zealand Herald.

Ostrov Budelli se rozkládá na ploše 1,6 kilometru čtverečních a proslul zejména díky své překrásné Růžové pláži (Spiaggia Rosa). Původně byl na prodej za pět milionů eur, nakonec ale jeho cena výrazně klesla.

ČTĚTE TAKÉ:

Sedmačtyřicetiletý Harte, který je známým ochráncem životního prostředí, po koupi slíbil, že zajistí, aby na ostrově zůstala nedotčená příroda. Kvůli přísným regulím se tam například nesmí stavět.

Nyní se ale do všeho vložili italští zákonodárci a Senát schválil zvláštní výjimku, podle které může stát zmíněný ostrov od novozélandského podnikatele odkoupit za původní prodejní cenu. Vláda dostala čas 90 dní od aukce, což je do 8. ledna, aby se k případném odkoupení vyjádřila.

"Ostrov Budelli by se mohl konečně vrátit do veřejného vlastnictví...k naší nesmírné spokojenosti," uvedla ve svém prohlášení skupina italských poslanců, kteří odkoupení ostrova prosazovali. "Toto je naše první vítězství," okomentoval dění Alfonso Pecoraro Scanio, bývalý ministr životního prostředí, který sesbíral 85 tisíc hlasů na petici proti prodeji ostrova.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!