Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatel v Česku potřebuje na daně 23 dní. Na Maledivách stačí den

Daňový systém je v Česku složitý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový systém je v Česku složitý | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské podniky vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 557 hodin ročně, tedy o 53 hodin méně než loni. I když se tak ČR zlepšila o čtyři místa na 167. místo, stále patří její daňový systém k časově nejnáročnějším.

Vyplývá to ze studie Světové banky a firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes 2011).  Nejlépe na tom jsou ze 183 sledovaných zemí stejně jako loni firmy na Maledivách, nejhůře v Brazílii.

V celkovém hodnocení studie, jak snadno lze zaplatit daně, si ovšem ČR pohoršila na 128. místo z předchozího 121. místa. Země je přitom podle studie jedním ze států, které placení daní usnadnily.

Ministerstvo financí pracuje na zlepšení

Celkové pořadí vybraných zemí ve studii:

1. Maledivy
2. Katar
3. Hongkong (Čína) 
4. Singapur
5. Spojené arabské emiráty
6. Saúdská Arábie
7. Irsko
8. Omán
9. Kuvajt
10. Kiribati
... 62. USA
... 122. Slovensko
... 127. Bosna a Hercegovina  128. Česká republika
129. Itálie
130. Indonésie
... 181. Ukrajina
182. Středoafrická republika
183. Bělorusko


"Ministerstvo financí udělalo za posledních pět let obrovský kus práce na jeho zjednodušení českého daňového systému. Srovnáme-li daňovou náročnost našeho systému se situací před pěti lety, ubyly firmám více než dva měsíce práce, kterou musely věnovat daňovým povinnostem. Věřím, že další zjednodušení přinese nový daňový řád a vznik jednotného inkasního místa," uvedl partner v oddělení daňových a právních služeb PricewaterhouseCoopers ČR Peter Chrenko.

Největší frekvenci plateb má Ukrajina - 135 ročně
Časová náročnost přitom může podle studie souviset i s počtem a frekvencí daňových plateb, které musejí firmy každoročně provést. Ovšem například ČR se v počtu daňových plateb umístila na 40. místě s 12 platbami ročně.

Nejhůře dopadla Ukrajina se 135 platbami ročně. Nejlépe je na tom Švédsko, následované loni prvními Maledivami. Čína se umístila mimo jiné společně s Francií na 9. místě. Německo se umístilo až na 53. místě v počtu daňových plateb, Slovensko na 98. místě.

Daně stojí společnosti až polovinu zisku
Studie uvádí, že v průměru společnosti platí více než devět různých daní, utratí za ně téměř polovinu zisku a řešením svých daňových záležitostí stráví sedm týdnů. Daň z příjmu právnických osob přitom tvoří jen 38 procent celkové daňové zátěže, 25 procent času potřebného ke splnění daňových povinností a 12 procent plateb.

V celkovém daňovém zatížení měřeném objemem všech daní a příspěvků jako procenta ze zisku firem má podle studie Česká republika 132. pozici s 48,8 procenta. Slováci se umístili v této kategorii na 131. místě s 48,7 procenta.

Čtěte také

Hůře než Čecko je na tom Francie
Celosvětovou jedničkou je pak s poměrem přibližně 0,2 procenta Východní Timor následovaný tichomořskou republikou Vanuatu s 8,4 procenta. Německo je na 128. místě. Hůře než Česko je na tom ovšem například s podílem 65,8 procenta Francie, která tak obsadila v daňové zátěži 163. místo. Naopak Poláci se umístili na 102. pozici.

I přes hospodářskou krizi se placení daní ve světě podle studie zjednodušuje. "Od roku 2006 učinilo 60 procent zemí výrazné změny tak, aby placení daní bylo jednodušší. Celkem 40 ekonomik činilo významné změny v loňském roce," uvedla studie.

Daňový systém měli již ve starověkkém Egyptě
Světová banka ve studii upozorňuje, že daňové systémy jsou v různých zemích velmi rozdílné. Daňový systém je znám již od starověkých Egypťanů, 3000 let před Kristem, podotýká studie.

Čas potřebný k přípravě a zaplacení podnikových daní (v hodinách za rok)

 Maledivy: 0
Spojené arabské emiráty: 12
Katar: 36
Bahrajn: 36
Bahamy: 58
Česká republika: 557
Bulharsko: 616 
Vietnam: 941
Bolívie: 1080
Brazílie: 2600

 

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.