17. prosince 2009 7:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelé by mohli kvůli chybě v zákonu vysoudit na státu miliardy

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kvůli chybě v zákonu o pojistném na sociálním zabezpečení by mohly podniky na státu vysoudit až 100 miliard korun. Ze zákoníku totiž od ledna do června 2007 vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se vypočítává pojištění na sociální zabezpečení, a stát tak neměl žádný zákonný podklad pro jeho vybírání.

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN).

Podle HN nejde o žádné hypotetické nebezpečí. Proti zájmům státu se už postavila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, která před několika měsíci rozhodla spor mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla. Pokud není v zákonu jasně řečeno, z jakého vyměřovacího základu mají firmy za své zaměstnance sociální pojištění platit, tak stát nemůže po firmách žádné pojistné chtít, rozhodl soud.

"Může to být obrovský průšvih"
Verdikt bude ještě přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Rozhodne-li stejně, jakákoli firma pak může u soudu chtít vrátit pojistné za první půlrok 2007.

Kdyby se přihlásily všechny, stát může podle odhadu ministerstva financí přijít až o 100 miliard korun, píšou HN. "Může to být obrovský průšvih," řekl HN vysoce postavený zdroj z ministerstva. HN mají k dispozici doporučení od významných auditorů, kteří firmám radí, aby chybu využily a po státu vrácení pojistného požadovaly.

Zákon o pojistném na sociálním zabezpečení společně se zákoníkem práce poslanci schvalovali v zimě a na jaře 2006. Nikdo z nich si nevšiml, že ze zákona vypadla pasáž, která definuje, co je vyměřovací základ, ze kterého pak platily firmy 26 procent z hrubé mzdy na sociální pojištění svých zaměstnanců. Tehdejší ministr práce Zdeněk Škromach si na chybu nepamatuje.

"Nevzpomínám si, že by měl vyměřovací základ ze zákona o pojistném vypadnout", řekl novinám.

Nečas: Stát o peníze nepřijde
Chybu včas neopravil ani jeho nástupce Petr Nečas, který přišel na ministerstvo práce v září 2006. Až v únoru 2007 vláda Mirka Topolánka vydala na návrh Nečase nařízení, které vyměřovací základ na placení pojištění za zaměstnance definuje.

Jenže to podle rozhodnutí soudu, jehož změní HN znají, nestačí. Podle soudu musí být vyměřovací základ, podobně jako třeba sazba pojištění, jen a jen v zákoně. Jinak stát nemůže pojištění vybírat. Zákon pak poslanci změnili na návrh vlády až v červenci 2007. Nečas se přesto domnívá, že stát o peníze nepřijde. "Jsem téměř přesvědčen, že stát nemůže vracet peníze zaplacené na sociálním pojištění", řek HN.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?