Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelé v časovém presu. Finanční správa jim nedává dost času na obhajobu

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Podnikatelé, kteří s finančním úřadem vedou odvolací řízení, mají jen patnáct dní na obhajobu před finanční správou. Přičemž samotný úřad často připravuje obvinění i několik měsíců a spisy mívají stovky stran, soukromníci tak nemají kvůli spornému paragrafu daňového řádu dostatek času se k obviněním vyjádřit a obhájit se, píše server iRozhlas.cz.

Úředníci žádosti o prodloužení lhůty zamítají s odůvodněním, že to zákon neumožňuje, ten se však v roce 2011 právě kvůli tomu měnil. „Navrhuje se vypustit omezení, které znemožňuje prodloužit lhůtu stanovenou správcem daně pro vyjádření se k novým důkazním prostředkům či změně právního názoru učiněné odvolacím orgánem. Bude tak lépe umožněno reagovat na situace, kdy zde existuje závažný důvod pro to, že se odvolatel nestihl vyjádřit v k tomu určené lhůtě,“ píše se v důvodové zprávě ke změně daňového řádu, ke které došlo v roce 2011, informuje server iRozhlas.cz.

V roce 2011 z paragrafu 115 zmizelo omezení „nelze prodloužit“. Podle tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska za TOP 09 úprava paragrafu měla podnikatelům značně ulevit, jelikož podle ní mají mít úředníci možnost dát poplatníkům více času na obhajobu.

„Zcela jistě byl úmysl zachovat možnost prodloužení lhůty v odůvodněných případech. Je nesmysl dostat poplatníka – někdy i účelově – pod likvidační časový tlak,“ vyjádřil se pro Český rozhlas Kalousek.

Finanční úřad termíny neprodlužuje

Avšak nyní berní úřad termíny neprodlužuje. „Stále platí, že lhůtu dle paragrafu 115 daňového řádu nelze prodloužit, a řízení o žádosti daňového subjektu o prodloužení této lhůty je tedy zastavováno,“ řekl serveru iRozhlas.cz mluvčí úřadu Petr Habáň.

„Pokud jde o možnost prodloužit uvedenou lhůtu, tak platí, že podle paragrafu 36 odstavce 5 daňového řádu nelze při správě daní prodloužit lhůtu, se kterou zákon spojuje zánik práva. Tedy ani vámi zmíněnou lhůtu, během níž se může v rámci odvolacího řízení odvolatel vyjádřit k výsledkům dokazování a případně navrhnout provedení dalších důkazních prostředků,“ vyjádřil se pro Český rozhlas mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík, který souhlasí s postojem finančního úřadu.

Změna v paragrafu 115, která proběhla v roce 2011, byla podle Vintrlíka pouze technická, jelikož nemožnost prodloužit smlouvu vyplývá z jiného paragrafu, a tak bylo zbytečně nařízení opakovat v zákoně dvakrát.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.