12. května 2015 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelé ušetří. Firmu si můžou nově založit i u notáře

Od této chvíle povede zemi vláda Jiřího Rusnoka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od této chvíle povede zemi vláda Jiřího Rusnoka. | foto: Michal RůžičkaLidové noviny

PRAHA Od příštího pondělí se podnikatelé mohou vydat kvůli zápisům do obchodního rejstříku i knotářům. Tato návštěva je vyjde i o několik tisíc levněji než v případě rejstříkového soudu. Změny navíc budou hotové ve stejný den.

Za první zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku – tedy při jejím založení – podnikatelé u notáře zaplatí osm tisíc korun, ostatní „prvozápisy“ budou stát 2700 korun.

Soudy si přitom účtují daleko vyšší částky. Konkrétně u akciových společností je potřeba počítat s dvanácti tisíci, u společnosti s ručením omezeným pak se šesti tisíci korun.

Změny či doplnění údajů o jednotlivých společnostech či osobách vyjdou u notářů jednotně na tisíc korun namísto současných dvou tisíc u soudu. Nerozlišuje se přitom, o jakou formu společnosti jde. Důležité nebude ani to, zda se mění jen jeden údaj, nebo bude hned několik změn. Vždy půjde jednorázově o tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

K částkám v řádu jednotek tisíc – které jsou faktickými soudními poplatky a náležejí tak státu, nikoliv notářům – je však nutné přičíst ještě další peníze, které si naúčtuje přímo notář. Celkově však podnikatelé pořád v porovnání se soudy ušetří. Notářům totiž za tuto službu zaplatí jen 300 korun. 

Částka ale ještě bude zatížena daní z přidané hodnoty, fakticky tak půjde o 363 korun. Bude pak na dohodě notáře s klientem, zda budou peníze uhrazeny v hotovosti, nebo převodem.

Nutné je připomenout, že v některých případech budou muset podnikatelé zaplatit ještě tisíc korun plus DPH za zápis, kterým notář osvědčí splnění všech podmínek pro zápis do rejstříku. Toto pravidlo se týká například situace, kdy je nutné dodatečně předložit živnostenský list či složit základní kapitál.

Jan Januš

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.