5. června 2011 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelkou roku se poprvé stala žena

Olivia Lum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olivia Lum |

SINGAPUR Nejlepší podnikatelkou světa za rok 2011 vyhlásila v noci na neděli společnost Ernst & Young Olivii Lumovou ze singapurské společnosti Hyflux. Lumová je vůbec první ženou v pětadvacetileté historii ocenění, která tento titul získala.

Singapurskou podnikatelku vybírala porota z finalistů z padesátky zemí. Česko zastupovali bratři Adam, Mariusz a Valdemar Walachové, kteří vlastní společnost Walmark.

ČTĚTE VÍCE Z BYZNYSU

Lumová založila Hyflux v roce 1989 se dvěma zaměstnanci a se základním kapitálem 15 tisíc dolarů. Nyní patří firma mezi přední dodavatele technologií pro odsolování vody. Stala se z ní veřejně obchodovaná společnost s obratem 450 milionů dolarů, která zaměstnává 2300 lidí a působí kromě zemí jihovýchodní Asie také v Číně, v Indii, na Blízkém východě a v severní Africe.

"Jako první žena zvolená světovou podnikatelkou roku je Olivia skvělým příkladem pro podnikatele a pro ženy v Asii i na celém světě. (Ocenění) může jenom urychlit rostoucí celosvětový trend, kdy stále více žen vytváří skvělé firmy," prohlásila viceprezidentka společnosti Ernst & Young Maria Pinelliová.

Lumová prohlásila, že cenu přijímá jménem všech zaměstnanců své firmy. "Utvrzuje to mé přesvědčení, že při boji proti hladu a chudobě neexistují potíže, které by nešlo překonat," řekla při převzetí ocenění.

Soutěž Podnikatel roku (Entrepreneur Of The Year), která vybírá nejúspěšnější průkopníky v oblasti podnikání, založila společnost Ernst & Young ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí celého světa a v současné době se jako světově uznávaná soutěž pravidelně vyhlašuje již v téměř 50 zemích na šesti kontinentech.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?