27. října 2014 17:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelská nálada v Německu je nejhorší od konce roku 2012

Graf (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BERLÍN Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu již šestým měsícem za sebou zhoršila. Dostala se tak na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Vyplývá to z pondělních údajů mnichovského výzkumného institutu Ifo.

Evropské akcie po zveřejnění údajů přišly o zisky, které jim na začátku pondělního obchodování přinesly relativně příznivé výsledky zátěžových testů evropských bank.

Index podnikatelského klimatu, který odráží postoj zástupců zhruba 7000 firem z celého Německa, klesl na 103,2 bodu ze zářijových 104,7 bodu. Zaznamenal tak nejnižší hodnotu od konce roku 2012. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že index vykáže mnohem mírnější pokles na 104,3 bodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum ukázal, že firmy jsou pesimističtější ohledně současné situace i vyhlídek. „Co se týče nálady, nacházíme se v sestupné spirále,“ uvedl analytik Andreas Scheuerle ze společnosti Dekabank. „Původní zabijáci nálady - geopolitická situace, slabost eurozóny a obavy z deflace - vedli k výrazné revizi prognóz a tyto slabší ekonomické vyhlídky nyní tlačí náladu dolů,“ dodal.

Největší evropská ekonomika letošní rok zahájila silným růstem, ve druhém čtvrtletí však nečekaně klesla, a to o 0,2 procenta. Někteří ekonomové upozorňují, že vzhledem k posledním slabým statistikám by německé hospodářství mohlo klesnout i ve třetím čtvrtletí, což by znamenalo příchod recese.

Německá vláda tento měsíc výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle nové prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem.

Lidovky.cz, ČTK