27. srpna 2012 13:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatelé nevěří německé ekonomice, je nejnižší za dva roky

Krize eura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura - ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN Důvěra německých podnikatelů v tamní ekonomiku v srpnu již čtvrtý měsíc za sebou klesla a je nejnižší od března 2010.

Pozorně sledovaný index podnikatelského klimatu, který vydává mnichovský institut Ifo, klesl na 102,3 bodu z červencových 103,2 bodu. Dnešní údaj je dalším signálem toho, že dluhová krize v eurozóně začíná mít na německé firmy stále větší dopad.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že se index sníží na 102,6 bodu. Hodnota indexu odráží postoj představitelů zhruba 7000 firem z celého Německa. Snížily se obě složky indexu. Ukazatel současné situace oslabil o 0,3 bodu na 111,2 bodu. Složka podnikatelských očekávání klesla až o 1,3 bodu na 94,2 bodu.

"Německá ekonomika dále slábne," komentovat údaje prezident Ifo Hans-Werner Sinn. Výrazně se zhoršilo očekávání, a to hlavně u průmyslu. Poprvé za tři roky je negativní i hodnocení výhledu vývozu.

Německo dlouhou dobu odolávalo dopadům dluhové krize eurozóny a dařilo se mu držet celý region nad vodou. Podle ekonomů však stagnace a pokles ostatních evropských ekonomik dopadne v létě a příštích měsících plnou vahou i na Německo. Ve druhém čtvrtletí tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrtletí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!