Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podniky očekávají stagnaci a růst nezaměstnanosti

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zaměstnavatelské svazy v roce 2012 očekávají stagnaci ekonomiky s růstem HDP nejvýše do jednoho procenta, mírný nárůst nezaměstnanosti a pokles reálných mezd.

Zásadní pro domácí firmy budou vývoj německé ekonomiky, řešení dluhové krize v zemích EU a chování bank při jejich financování.

"Náš základní scénář pracuje s nižší hodnotou růstu proti letošnímu roku s meziroční změnou reálného HDP o 0,3 až 0,8 procenta. Nicméně ekonomické indikátory posledních měsíců a stejně tak i nejasné řešení dluhové krize eurozóny nás nutí se připravovat i na hodnoty záporné v intervalu od nuly až minus jedno procento s rizikem směrem dolů. A to se nebavíme o krizových scénářích nárůstů nestability eurozóny," řekl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

České podniky potrápí snížená poptávka po zboží v zahraničí

Pouze mírný růst hospodářství čeká i Hospodářská komora. Unie malých a středních podniků (UMSP) očekává stagnaci či mírný růst řádově v desetinách procenta. České podniky bude podle místopředsedkyně unie Radomíry Kotlárové nadále trápit snížená poptávka po zboží v zahraničí.

Exportéři se budou muset připravit na další posilování koruny, respektive oslabování dolaru a eura z důvodu nástupu inflace. Dovozci by měli čekat nižší tuzemskou poptávku, která bude významně ovlivňována nejenom růstem cen základních potravin, ale také energií a bydlení.

Svaz průmyslu s ohledem na nejistotu dalšího ekonomického vývoje eurozóny a ČR předpokládá růst nezaměstnanosti v roce 2012. "Naše odhady se pohybují řádově mezi 7,0 až 7,5 procenta s rizikem směrem nahoru," uvedl Mostýn.

Pokles zakázek a větší opatrnost v investičním rozhodování zvýší podle něj nezaměstnanost u podniků souvisejících se stavebnictvím, těžkým průmyslem, službami a také u řady malých a středních podniků.

Firmy se připravují na novou vlnu krize

Kotlárová míní, že malé a střední podniky v tomto směru již na krizi reagovaly dříve. Propouštění proto očekává ze strany velkých korporací a v menší míře i ve státní správě. Hospodářská komora nemá nyní informace o tom, že by se firmy chystaly nějak masivně propouštět.

ČTĚTE TAKÉ:

"Firmy se připravují na příchod nové vlny krize, což se neobejde bez další racionalizace provozů firem a snižování počtu zaměstnanců. Zároveň ale vědí, že i když je podnik v problémech, není dobré se za každou cenu zbavovat kvalifikovaných odborníků, protože je pak po odeznění krize jen obtížně získá zpátky," upozornil prezident komory Petr Kužel.

Asociace malých a středních podniků odhaduje pokles reálných mezd o 0,5 procenta. Pozitivní je podle komory fakt, že průměrné mzdy v podnikatelské sféře jsou vyšší než v nepodnikatelské. Je to prý známka zdravého vývoje mezd. Svědčí to o tom, že ve firemní sféře rostla produktivita práce.

"Samozřejmě firmy jsou nyní maximálně opatrné, budou přidávat maximálně o procenta," dodal Kužel.

Situace bude však odlišná v jednotlivých podnicích, které mají uzavřené tarifní dohody, doplnil Mostýn. V řadě z nich na přelomu let 2009 a počátkem roku 2010, kdy ekonomika rostla poměrně dynamicky, se uzavřely dohody o nárůstu mezd řádově o několik procent. Nyní však udržení mezi zaměstnavateli a odbory dohodnutého růstu mezd v rozmezí tři až šest procent, což se týká řady velkých podniků, je dost nereálné, podotkl.

Pro podniky bude důležité chování tuzemských bank a jejich mateřských společností ve vztahu k požadavkům regulátorů na zvýšení vlastního kapitálu, zlepšení struktury kapitálu a nutnost vytváření takzvaných protikrizových polštářů, řekl prezident asociace Karel Havlíček.

Otázka, do jaké míry banky omezí či neomezí dostupnost úvěrů pro podnikovou sféru, bude zásadní, souhlasil mluvčí komory Petr Kopáček.

Pro podniky bude důležitý i vývoj v eurozóně

Mezi další faktory, které budou v příštím roce ovlivňovat podnikovou sféru, patří dále vývoj v eurozóně, zda se podaří situaci uspokojivě a dlouhodobě vyřešit. Firmy budou také ovlivněny růstem cen energií a komodit na světových trzích. Důležitý bude také vývoj ochoty spotřebitelů v ČR utrácet své peníze. Na firmy jistě bude mít dopad zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 14 procent, poznamenal Kopáček.

PSALI JSME:

"Zdroj našich potíží je mimo ČR a odvrátit je je v našich silách pouze částečně. Problémem bude pokles zakázek a již nyní se objevují signály obav, že banky začnou omezovat přístup k úvěrům. Z krátkodobého hlediska máme poměrně svázané ruce, až na několik možných opatření jako je zavedení takzvaného kurzarbeitu, tlak na komerční banky, aby neomezovaly poskytování úvěrů firmám a aby byl dostatek prostředků pro Českou exportní banku a Evropskou garanční a pojišťovací společnost EGAP," uzavřel Mostýn.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...