25. ledna 2009 8:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podpořme ekonomiku rychle a efektivně

Nový americký prezident Barack Obama nastínil další ekonomické kroky USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový americký prezident Barack Obama nastínil další ekonomické kroky USA. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama nastínil další podrobnosti plánu revitalizace ekonomiky, který by měl v nejbližších letech přispět k tvorbě tří milionů až čtyř milionů pracovních míst. Obama řekl, že ekonomiku je třeba podpořit rychle a efektivně, aby se neprotahovala recese, ve které už se hospodářství ocitlo.

Plán například počítá s tím, že se zlepší stav přenosové sítě, která by měla být delší téměř o 5000 kilometrů. Zlepšit by se také měla bezpečnost v 90 přístavech a během tří let zhruba zdvojnásobit kapacita výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Na realizaci plánu chce Obama vyčlenit zhruba 825 miliard dolarů (asi 18,1 bilionu Kč). S těmito penězi chce částečně dostát slibům, které dal voličům v prezidentské kampani. O jeho návrhu už nyní jednají jednotlivé výbory v Senátu i Sněmovně reprezentantů. Obama by chtěl, aby byl návrh schválen do poloviny února.

"Kapacita naší ekonomiky by mohla být nižší o bilion dolarů, což znamená o více než 12.000 dolarů nižší příjem pro čtyřčlennou rodinu. Potenciálně bychom také mohli přijít i o celou generaci, protože stále více mladých Američanů je nuceno vzdát se snů o vysoké škole a zapomenout na přípravu pro práci, která má budoucnost," řekl Obama.

"Stručně řečeno, pokud nebudeme jednat odvážně a rychle, může se špatná situace změnit v mnohem dramatičtější," dodal prezident.

Více škol, levnější elektřina
Obamovi poradci uvedli, že administrativa by ráda, aby řadoví Američané pochopili, co přesně mohou očekávat, pokud Kongres prezidentův návrh podpoří. Cílem prý je například to, aby bylo dostupných více škol nebo aby lidé nemuseli tolik platit za elektřinu.

Americká ekonomika loni ztratila asi 2,6 milionu pracovních míst, což je nejvíce od druhé světové války. Nicméně v poválečném období nebylo tolik pracovních příležitostí, takže procentuálně úbytek není tak vysoký. I tak ale zpracovatelský sektor zažívá nejvýraznější útlum za posledních 28 let.

I poradci z Obamova týmu tak připouštějí, že než skončí recese, mohla by se míra nezaměstnanosti vyšplhat až na deset procent.

Obamovy první dny v úřadě schaluje 68% Američanů
První kroky nového prezidenta USA Baracka Obamy v úřadě schvaluje 68 procent Američanů. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které v sobotu zveřejnil Gallupův ústav a o nichž informovala agentura AFP.

Obama oficiálně převzal prezidentskou funkci toto úterý a způsob, jakým se prezentoval před veřejností první tři dny v úřadě, uspokojily většinu Američanů. Záporné mínění o Obamovi dalo najevo jen 12 procent dotázaných osob, pro bylo 68 procent, zbývající respondenti nemají podle Gallupova ústavu na jeho práci žádný názor.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)