12. listopadu 2018 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podprůměrní Češi. Mobilem u nás platí 29 procent lidí, průměr EU je o 19 procent vyšší

Češi v mobilních platbách zaostávají za průměrem EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi v mobilních platbách zaostávají za průměrem EU. | foto: Wikimedia.org

PRAHA Češi zaostávají v platbách prostřednictvím mobilních zařízení. Zatímco v tuzemsku platí mobilem nebo tabletem za zboží na internetu či v prodejně 29 procent lidí, evropský průměr je 48 procent. Vyplývá to z údajů analytické firmy GfK.

Převážná většina Čechů stále používá k zakoupení zboží na internetu notebooky nebo stolní počítače. To se však podle GfK může v blízké budoucnosti změnit, protože mladší generace je mobilním platbám více otevřená. Je si vědoma toho, že mobilní platby jsou rychlejší a jednodušší. Přesto jsou starosti o osobní údaje stále významnou bariérou pro uplatnění tohoto druhu plateb.

Čeští spotřebitelé podle GfK intenzivně využívají svá mobilní zařízení během rozhodování o nákupu. Nejčastěji používají mobily k vyhledávání nejlepší ceny, k pročítání recenzí, prohlížení obecných informací o výrobku a k nalezení konkrétního výrobku. Chytré telefony využívá především mladší generace, starší generace dává výrazně přednost tabletům.

Mobilní zařízení jsou v Česku velmi rozšířené. Na 100 Čechů připadá přes 135 aktivních SIM karet. Rychlé mobilní sítě LTE pokrývají přes 99 procent populace.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz