31. května 2014 8:47, aktualizováno  18:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podvod na americké burze? USA vyšetřují slavného investora Icahna

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřují investora Carla Icahna, golfistu Phila Mickelsona a hazardního hráče z Las Vegas Williama Walterse kvůli podezření ze zneužití neveřejných informací pro zisk z obchodování na burze, tzv. insider trading. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Icahn oznámil, že o vyšetřování neví.

Vyšetřovatelé zjišťují, zda Mickelson a Walters nevyužili tajných informací od Icahna o jeho investicích do veřejných firem, čímž by se dopustili nelegálních obchodů, prohlásil zdroj, který tak potvrdil páteční zprávu listu The Wall Street Journal.

Icahn v reakci na zprávu prohlásil, že neví o tom, že by byl vyšetřován federálními úřady kvůli podezření z insider tradingu a nikdy za 50 let své činnosti neprozradil nikomu žádné neveřejné informace. "Nevíme o žádném vyšetřování," řekl Icahn v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters. "Kromě toho vždy velmi pečlivě dodržujeme všechny právní požadavky při všech našich aktivitách. Věříme, že vytváření pobuřujících a spekulativních prohlášení, zvláště když máme 50 let neposkvrněnou pověst, je jasně nezodpovědné." Mickelson a Walters nebyli k zastižení, aby se ke zprávě vyjádřili. Mluvčí FBI a SEC se ke zprávě odmítli vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ

Centrem vyšetřování jsou podezřelé obchody s firmou Clorox pár dní předtím, než Icahn v roce 2011 učinil nabídku na koupi firmy, uvedl WSJ. Icahn v únoru 2011 nahromadil ve firmě Clorox podíl 9,1 procenta. V červenci pak učinil nabídku na firmu, která ji ohodnotila na více než deset miliard USD (201,6 miliardy Kč) a poslala akcie firmy vzhůru.

Vyšetřovatelé prý rovněž zkoumají obchody, které Mickelson a Walters uskutečnili ve vztahu k firmě Dean Foods.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz