20. června 2017 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podvodníci řádí na webu Airbnb. Nabízí falešné ubytování, žádají velké zálohy

Ubytování přes Airbnb. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ubytování přes Airbnb. Ilustrační foto. | foto: Airbnb

PRAHA Evropské spotřebitelské centrum varuje před podvodnými inzeráty na ubytování v soukromí, které se zaštiťují názvem společnosti Airbnb. Cílem podvodníků je vylákat od zájemců částky na zálohách v řádech desetitisíců korun.

Spotřebitelské centrum, které funguje při České obchodní inspekci, upozornilo, že podvodníci zneužívají originální portál Airbnb.

„Podvodníci vyvěšují na internet inzeráty na ubytování v soukromí a chtějí po zájemcích vysoké zálohové platby předem, aniž by jakýkoli krok rezervace proběhl přes oficiální web www.airbnb.cz. Vše spojené s pronájmem nemovitosti přes skutečnou společnost Airbnb, včetně komunikace s ubytovatelem, objednávky a platby, probíhá výhradně přímo na jejím webu “ uvedl Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.

Scénáře podvodu se podle něj mohou lišit. Pokud spotřebitel na inzerát odpoví, ozve se e-mailem údajný majitel bytu s tím, že objednávka se má uskutečnit přes opět e-mailem zaslaný formulář. O vše další se má postarat údajný zástupce Airbnb, na jehož osobní bankovní účet spotřebitel zašle předem požadovanou částku.

Inzeráty také mohou obsahovat odkaz na profil existujícího ubytovatele na webu airbnb.cz. Fotografie objektu či pokojů umístěné na tomto serveru dodávají inzerátu na důvěryhodnosti.

Služba Airbnb v Česku a zahraničí.

„Důvěru by měl ale spotřebitel ztratit při požadavku vést komunikaci s ubytovatelem e-mailem mimo platformu. Dalším varováním je požadavek na platbu bankovním převodem, a to někdy i na účet jiné fyzické osoby, než je majitel nemovitosti,“ dodal Tichota. Po odeslání platby převodem se podle něj lze peněž těžko domáhat zpět.

Airbnb je americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů. V roce 2016 se přes Airbnb ubytovalo celosvětově více než 80 milionů hostů, v Česku to bylo 710 tisíc hostů. Praha v současnosti řeší, jaká legislativní pravidla musí dostat poskytování ubytování v soukromí přes aplikace typu Airbnb.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!