28. června 2009 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podvodník století Madoff možná bude do konce života v cele

Americký finančník Bernard Madoff  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký finančník Bernard Madoff | foto: AFP

NEW YORK Americký finančník Bernard Madoff (71), který se přiznal ke zpronevěře až 65 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč), možná stráví zbytek života ve vězení. Prokurátoři pro něj požadují trest odnětí svobody na 150 let. Rozsudek vynese soud v pondělí. Madoffův případ je označován jako podvod století.

Podle předběžného soudního rozhodnutí by měl Madoff rovněž přijít o práva na majetek v hodnotě kolem 170 miliard dolarů (přes tři biliony korun). Madoff se tak podle agentury AP bude muset vzdát veškerého svého majetku, včetně nemovitostí, investic, automobilů a lodí.

Madoff podle prokuratury podvedl tisíce lidí a způsobil ekonomické problémy jednotlivcům, charitativním institucím i neziskovým organizacím. "Madoffovy zločiny měly mimořádné rozměry," uvedli prokurátoři v soudních dokumentech.

Dodali, že rozsudek by měl zajistit, aby Madoff zůstal do konce života ve vězení. Podle Madoffova právníka by byl pro někdejšího magnáta přiměřený trest 12 let vězení.

Madoffa zatkla policie na konci loňského roku poté, co svým synům oznámil, že jeho obchody jsou jen "velkým podvodem". V březnu byl obviněn z 11 trestných činů, především z rozsáhlých podvodů při obchodování s cennými papíry, ale i z podvodů při převodu peněz, praní špinavých peněz nebo křivého svědectví.

Finančník přiznal, že dlouhá léta investory podváděl a jeho investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na principu pyramidové hry, někdy označované jako letadlo.

Madoff se dříve těšil výborné pověsti a do jeho investiční společnosti vložila peníze řada bohatých a známých lidí i věhlasných nadací. V minulosti byl i šéfem společnosti Nasdaq Stock Market, která je organizátorem trhu cenných papírů.

Stanfordovi hrozí 250 let vězení
Posledním velkým obdobným případem je kauza texaského miliardáře a šéfa investiční společnosti Stanford Financial Group Allena Stanforda, který byl nedávno obviněn ze zpronevěry a bránění spravedlnosti v souvislosti s podvody na investorech v hodnotě sedmi miliard dolarů (zhruba 130 miliard Kč).

Allen Stanford

Podvod byl podle obvinění založen na principu pyramidové hry a podle generální prokuratury by Stanford mohl být odsouzen až k 250 letům vězení, pokud bude usvědčen ze všech obvinění. Stanford je nyní ve vazbě. Soud má v pondělí rozhodnout o tom, zda bude finančník propuštěn na kauci.
ČTK, Lidovky.cz