25. března 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pohřebáci porušují soutěž, dostali pokutu

Pohřeb ve Strašnicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb ve Strašnicích | foto: Lidovky.cz

BRNO Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina potvrdil pokutu půl milionu korun Sdružení pohřebnictví ČR. Důvodem je, že sdružení ovlivňovalo ceny za služby pohřebních ústavů. Antimonopolní úřad pokutu uložil poprvé již loni v červnu, sdružení ji ale považuje za likvidační a proto se proti ní odvolalo.

Kromě zaplacení pokuty musí sdružení zhruba 140 svých členů informovat o rozhodnutí ÚOHS a upravit některé materiály tak, aby neodporovaly pravidlům hospodářské soutěže.

Antimonopolnímu úřadu vadí například takzvaný Kodex cti, který obsahuje i pravidlo omezující cenovou soutěž mezi členy sdružení. V případě, že by své služby některý ze členů sdružení zlevnil, vystavil by se riziku kontroly ze strany sdružení. "Potvrdilo se, že toto pravidlo bylo v praxi chápáno a vykládáno tak, že členové sdružení mezi sebou nemají soutěžit v oblasti cen," podotkl Pecina.

Součástí dalších, podle ÚOHS vadných materiálů vydaných sdružením, je také zákaz podávání informací srovnávajících ceny mezi konkurenty. "I kdyby některý člen sdružení své služby skutečně zlevnil, byl by omezen ve svém právu upozornit na to své potenciální zákazníky," uvedl šéf úřadu.

Sdružení na pokutu nemá

Pecina potvrdil prvostupňový verdikt antimonopolního úřadu z loňského června včetně výše pokuty. Sdružení už dříve označilo sankci za likvidační. "ÚOHS má za to, že ukládaná pokuta musí být citelná, neboť v opačném případě by její efekt byl minimální," míní Pecina.

Pokutu zřejmě budou muset zaplatit členové sdružení, samo sdružení na ni podle dřívějších vyjádření jeho představitelů peníze nemá. I kdyby dotyčná firma nebo sdružení musely kvůli pokutě omezit některé své činnosti, nelze to podle něj vykládat tak, že by uložená pokuta měla likvidační charakter. "V daném případě sankce činí pouze pět procent své maximální možné výše," dodal.

Sankce není první v oblasti pohřebnictví. V roce 2005 vyměřil úřad pokutu 900.000 korun společnosti A.S.A. TS Prostějov, která odmítala poskytovat služby v prostějovské obřadní síni podnikateli Pavlu Makovému. Tím podle ÚOHS zneužila svého dominantního postavení.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.