31. ledna 2009 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pojistných podvodů přibývá

Pojišťovny očekávají, že počet těchto případů dále poroste. Důvodem je i letošní novinka: na sto tisíc korun se zvýšil limit škody, kdy už je nutné k dopravní nehodě přivolat policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojišťovny očekávají, že počet těchto případů dále poroste. Důvodem je i letošní novinka: na sto tisíc korun se zvýšil limit škody, kdy už je nutné k dopravní nehodě přivolat policii. | foto: Lidové noviny

PRAHA Přestože pojistný podvod je trestným činem, lidí, kteří se snaží obelstít pojišťovnu, neubývá. Naopak pojišťovny očekávají, že počet těchto případů jen dále poroste. Důvodem je i letošní novinka: na sto tisíc korun se zvýšil limit škody, kdy už je nutné k dopravní nehodě přivolat policii.

„Tato změna, tedy omezení výjezdů policie k dopravním nehodám, pravděpodobně povede ke zvýšené četnosti případů, kdy se lidé budou snažit na pojišťovně něco vydělat. Právě u pojištění motorových vozidel se totiž pojistné podvody vyskytují nejvíce,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny. „Například v loňském roce jsme zaznamenali 703 případů pojistných podvodů a uchránili jsme na pojistném plnění asi 274 milionů korun.“

„Podle našich odhadů je zhruba každá pátá ohlášená událost pojistným podvodem,“ uvedla Marcela Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven (ČAP). I ona připouští, že zvýšení limitu škody, kdy je potřeba k dopravní nehodě přivolat policii, jen dále zvětšuje prostor pro pojistné podvody.

Nejčastější podvody: falešné události a navyšování škody
Pokusy obelstít pojišťovnu však narůstají i bez ohledu na zmíněnou změnu v zákoně o pozemních komunikacích. „Stoupající tendence v počtu pojistných podvodů je evidentní. Mezi nejčastější případy patří falešné pojistné události a navyšování škody. Pojistné podvody se ale netýkají pouze majetkového pojištění, ale i životních pojistek. U nich se zase setkáváme s antedatováním pojistných smluv a fingováním úrazů či protahováním doby léčby,“ potvrdila Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Zástupci pojišťoven tvrdí, že se jim s podvody daří čím dál lépe bojovat. „V loňském roce jsme prověřili 1862 případů a podvody jsme odhalili v celkem 297 z nich, což je srovnatelné množství jako v roce 2007. Zvýšila se nám ale uchráněná hodnota, a to o 30 milionů korun, na 105 milionů korun,“ řekl Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.