3. září 2009 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pojišťovna potvrdila únik osobních dat, týká se několika tisíc klientů

Hacking. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacking. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Potvrzený únik dat o klientech pojišťovny UNIQA se týká několika tisíc klientů, kteří uzavřeli po internetu cestovní pojištění v letech 2005 až 2007. Unikla jejich jména, adresy, telefonní kontakty, rodná čísla a údaje o jejich uskutečněné pojištěné cestě. UNIQA o tom dnes informovala ČTK.

Únik dat považuje vedení UNIQA pojišťovny za velmi vážný incident. Šetřením zjistila, že aplikaci spravovanou firmou Kaktus Software napadl hacker.

Pojišťovna podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Společnost Kaktus Software již identifikovala cestu, kterou byla data ze serveru stažena. I přes provedený bezpečnostní audit byla podle ní využita bezpečnostní mezera v aplikaci. Ta již prý byla odstraněna.

Pojišťovna UNIQA

Hlavním akcionářem pojišťovny UNIQA je největší rakouská pojišťovací skupina UNIQA. Ta má na rakouském pojistném trhu více než pětinový podíl. Pojišťovna vznikla v roce 1993 jako Česko-rakouská pojišťovna, koncernový název převzala v polovině roku 2001.

Mluvčí pojišťovny Eva Svobodová zdůraznila, že pochybení nebylo na straně UNIQA. Pojišťovna ale má ze zákona povinnost klientská data chránit a přijmout taková opatření, aby zabránila jejich úniku a zneužití, doplnil Petr Novotný z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Pokud však prokáže, že k ochraně dat vynaložila veškeré úsilí, které bylo možné požadovat, nebude podle něj za únik dat odpovědná. Půjde tedy především o to, zda pojišťovna bude schopna doložit systémový přístup ke správě osobních údajů, podotkl.

Podle Svobodové pojišťovna povolala nezávislou firmu zabývající se bezpečností v IT, aby uskutečnila revizi posíleného zabezpečení aplikace k její maximální ochraně proti útoku hackera. Před opětovným spuštěním se prý uskuteční nový bezpečnostní audit.

UNIQA uvolní opětovně aplikaci teprve v okamžiku, kdy bude mít písemnou garanci bezpečného provozu od externího správce. Analýza může trvat odhadem až dva týdny.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?