Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
30. října 2017 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pojišťovny mají po vichřici hlášeny škody za desítky milionů korun

Silný vítr odfoukl plechovou střechu na budově základní školy v Brně-Líšni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silný vítr odfoukl plechovou střechu na budově základní školy v Brně-Líšni. | foto: ČTK

PRAHA Pojišťovny mají po nedělní vichřici nahlášeny tisíce škod za mnoho desítek milionů korun. Nejčastěji jde o poškozené střechy, škody následkem pádu stromu, ale i vytopené sklepy. Nahlášené škody budou podle nich rychle přibývat.

Česká pojišťovna měla k pondělní desáté hodině nahlášeno téměř 2000 škod za celkem 50 milionů korun. „Počet škod bude samozřejmě narůstat s tím, jak se lidé postupně vzpamatovávají, začínají sčítat škody a kontaktovat pojišťovnu. Dnes evidujeme desetinásobný nárůst hovorů na zákaznickou linku,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Kooperativě již v průběhu neděle klienti na infolinku nahlásili první stovky škod. Nyní registruje téměř 700 škod. „Předběžně odhadujeme, že tyto škody přesáhnou 50 milionů Kč. Očekáváme, že v průběhu týdne nám klienti nahlásí většinu škod a celkové škody budou několikanásobně větší,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Likvidátoři AXA očekávají stovky škod v řádech milionů korun. Mezi prvními nahlášenými škodami převládají poškozené střechy a rozbitá okna. Vzhledem k tomu, že vichřice Herwart byla na řadě míst doprovázena vydatným deštěm, nejsou podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky výjimkou ani zatopené sklepy. Samostatnou kapitolou pak budou škody na automobilech, které byly poškozeny polámanými stromy, podotkl.

Nejvíce škod je nahlášeno ze Středočeského kraje

Nejvíce škod má Česká pojišťovna nahlášeno zatím ze Středočeského (přes 500) a Ústeckého kraje (zhruba 300). Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna. Dalšími typickými škodami jsou ty, které vzniknou v důsledku pádu stromů či větví na stavby a automobily. Likvidátoři pojistných událostí se často také setkávají se škodami, které souvisí s dětskými atrakcemi, jako jsou třeba trampolíny a houpačky, které mají lidé na zahradách, dodala Buriánková.

Nedělní vichřice Herwart zasáhla celé Česko a vyžádala si dva lidské životy. Na Třebíčsku spadl strom na ženu a v Jičíně na staršího muže. Například na Sněžce rychlost větru dosahovala rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. V Krkonoších vichřice poničila tisíce metrů krychlových dřeva.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.