Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přijde zdražení zájezdů? Pojišťovny kvůli novele hrozí, že nebudou pojištovat cestovky

Dovolená u moře - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená u moře - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pojišťovny ukončí pojišťování cestovních kanceláří proti krachu v případě, že bude schválen nový zákon o podnikání v cestovním ruchu v současném znění. Návrh kritizují i cestovní kanceláře. Bez pojištění totiž budou muset buď skončit, nebo odejít do ciziny. Sněmovna by měla zákon projednávat ve středu ve třetím čtení.

Pojišťovny nesouhlasí hlavně s povinností v případě krachu cestovní kanceláře plnit i nad sjednaný limit pojistného plnění. Vyplývá to z úterní ankety ČTK mezi pojišťovnami, které toto pojištění nabízejí.

„Novela obsahuje problematický požadavek na plné odškodnění klienta bez ohledu na sjednaný limit pojistného plnění a odpovědnost pojišťovny za stanovení dostatečného limitu pojistného plnění. Pokud projde navrhovaná novela, pak lze předpokládat, že pojišťovny přestanou přijímat do pojištění nové cestovní kanceláře a nebudou moci obnovit stávající pojistné smlouvy,“ uvedla mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Na českém trhu nyní operuje celkem 942 aktivních pojištěných cestovních kanceláří. V letošním roce ukončily svou činnost pouze tři cestovní kanceláře.

„Podnikáme ve více než šedesáti zemích světa a nikde jsme se nesetkali s tím, že by soukromý subjekt ručil v neomezené výši za podnikání jiného, v tomto případě cestovní kanceláře,“ řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Bezlimitní plnění a odpovědnost pojišťovny za stanovení pojistné částky je podle něj v evropském i světovém měřítku ojedinělé řešení, pro které zřejmě nebudou mít zajistitelé pochopení.Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) má novela přimět cestovní kanceláře, aby se dostatečně pojistily proti úpadku. Zavádí proto mimo jiné minimální limity pojistného plnění. Činily by čtyři miliony korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro kanceláře prodávající například autobusové zájezdy. Podle platné právní úpravy nesmí být limit pojistného plnění nižší než třicet procent plánovaných tržeb z prodeje zájezdů.

Bez odpovídajícího zajištění nelze tento typ pojištění nabízet, což může vést k výraznému omezení podnikání cestovních kanceláří, které musí být ze zákona pojištěné pro případ svého úpadku, dodal.

Zdraží se zájezdy?

Návrh novely včetně pozměňovacího návrhu přinese podle Asociace cestovních kanceláří negativa pro klienty, pro podnikatele i pro stát, rozkolísá legislativu i trh. Prakticky prý nic neřeší, protože ochrana klienta je legislativně řešena dostatečně již nyní.

Pokud cestovní kanceláře nebudou mít šanci se pojistit, respektive získat pojištění za únosných podmínek, budou muset buď ukončit činnost nebo přenést svůj obchod do zahraničí. Přesun trhu do ciziny nebo přeprodej zájezdů pouze zahraničních cestovních kanceláří by mohly vést ke zdražení zájezdů. Podle asociace je navíc změna dosavadní praxe de facto zbytečná. V horizontu dvou let bude nutné vzhledem k nové směrnici Evropské unie znovu celý zákon přepracovat.

Návrh zákona má podle ministerstva pro místní rozvoj především zvýšit ochranu klientů cestovních kanceláří v případě jejich úpadku a má zamezit postupům některých pojišťoven, které při úpadku cestovní kanceláře vracejí zákazníkům pouze část vložených peněz.

„Nedovolím, aby naši občané byli rukojmí pojišťoven a hodlám se na to osobně zaměřit. Jednání pojišťoven považuji za velmi neprofesionální a nekorektní, a mým cílem je ochrana spotřebitelů, v tomto případě všech občanů naší republiky, kteří jezdí dovolenou,“ uvedla již dříve ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...