1. listopadu 2017 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pojišťovny řeší následky nedělní vichřice. Škody se blíží k miliardě korun

V Praze vítr v Otakarově ulici zbořil lešení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze vítr v Otakarově ulici zbořil lešení. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Škody, která způsobila klientům pojišťoven nedělní vichřice, se blíží miliardě korun. Zhruba čtvrtinu případů pojišťovny vyřešily. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod zapříčinily popadané stromy na střechy, ploty a auta.

Česká pojišťovna měla ve 14:00 nahlášeno 8 500 škod za více než 220 milionů korun. Nejvíce jich je ze Středočeského (2200 škod za 60 milionů korun) a Ústeckého kraje (1250 škod za 33 milionů korun). „Mobilní technici jsou v terénu, posílili jsme týmy telefonních operátorů tak, abychom mohli přijímat co nejvíce hovorů,“ řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Kvůli orkánu Kyrill, který udeřil před deseti lety, klienti nahlásili ČP 42 000 škod. Vichřice Emma v roce 2008 způsobila přes 18 000 škod.

Kooperativě klienti nahlásili 5 800 škod za celkem 200 milionů Kč. Z toho likvidátoři zhruba 500 škod vyřešili a klientům pojišťovna vyplatila asi 200 000 Kč na pojistném plnění. „Předpokládáme, že největší nápor hlášených škod již máme za sebou, do konce týdne jich přibude pravděpodobně ještě několik set,“ uvedl mluvčí Milan Káňa. Většina škod vznikla na nemovitém majetku, jde tedy o poškozené střechy, okna či zatečení do nemovitostí, nahlášeno je i 200 poškozených vozů.

Vichřice řádila i na Ústecku.
Nehoda v Zálužanech, vítr shodil strom na auto.

Největší škodu způsobyly popadané stromy

Allianz ke středě eviduje škody po víkendové vichřici za 80 milionů korun. Nejvíce hlášených pojistných událostí je z Prahy, Brněnska a Ústeckého kraje. Největší škodu způsobily podle Kateřiny Ikráthové z tiskového oddělení popadané stromy, které dopadly na domy a auta. Nejčastěji jsou nahlašovány domy se zničenou střešní krytinou, zdevastované ploty a rozbitá auta, na kterých skončily větve či jiný materiál sebraný větrem, podotkla.

Počet škod klientů České podnikatelské pojišťovny zatím převýšil tisícovku a jejich celková výše se pohybuje kolem 38 milionů Kč. „Celkový odhad se dostává na 65 milionů Kč,“ uvedla mluvčí ČPP Renata Čapková. Vichřice poničila především střešní krytiny, mnohdy se stalo, že odlétla celá střešní konstrukce. Generali měla ve středu 1190 škod za 40 milionů korun. Uzavřena je asi čtvrtina nahlášených škod. „Posilujeme kapacity mobilních techniků v severních a středních Čechách,“ poznamenal mluvčí pojišťovny Jan Marek.

ČTK